avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate anda29

Activitate anda29

teleptean, asa este, nu am doar pasive. Balanta respectiva contine: capital social 200 lei, pierdere din ani precedenti, tva de recuperat - sub 200 lei si aport asociati.
Deocamdata am mai studiat subiectele deschise aici, in forum si am facut un acord intre creditor - societate, referitor la "regularizarea in acord". Sper sa fie ok. :)
Buna.
Puteti sa-mi explicati ce inseamna " regularizare in acord cu creditorii" - referitor la pasiv? Ce se intampla daca societatea ce urmeaza a se dizolva are in balanta doar pasive (nu si active), respectiv creditare asociat unic? Se poate scrie in decizie ca nu se doreste recuperarea sumei?!

Va multumesc!
Răspuns la discuția radiere srl
Buna.
Am o societate cu asociat unic, infiintata in 2003, fara activitate de vreo 2 ani, declaratii depuse la fisc - la timp, nu are datorii la buget; balanta de verificare la aprilie 2009 contine capital social 200 lei, pierdere din ani precedenti, tva de recuperat (o suma infima - nu se doreste recuperare), aport asociat. Asociatul unic (are si calitate de administrator) doreste dizolvarea si radierea societatii. Mentionez ca nu s-a facut recodificarea (daca are vreo importanta).
M-am documentat oarecum pe internet asupra pasilor ce trebuiesc urmati, dar tot nu-mi este suficient de clar pt ca am intalnit opinii divergente: este obligatorie numirea unui lichidator, in acest caz?
Inteleg ca se poate intocmi o decizie a asociatului unic in care se specifica ca acesta doreste modificarea actului constitutiv in vederea dizolvarii si radierii societatii si tot acolo sa se precizeze ca asociatul unic nu doreste recuperarea sumelor puse la dispozitia societatii ca si creditare. Este bine asa?

Va multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
Va doresc mult bine.