avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Rus Norbert

Activitate Rus Norbert

Din pacate nu mi s-au recoltat probe de sange,oricum in momentul respectiv eram foarte lucid fiindca alcoolul nu-si facuse efectul si am colaborat cu agentii de politie cat se poate de respectuos.Ei mi-au spus ca s-ar putea sa scap usor daca am sa ma comport asa si in instanta, dar mai multe detalii despre permisul meu nu mi-au dat...mi-au cerut doar numarul de telefon,urmand sa fiu sunat in viitorul apropiat si sa achit amenda contraventionala pentru alcool care am sa o achit maine la prima ora.Singura mea nedumerire e daca pot sa-mi redobandesc permisul in timp ce dosarul va fii pe rol.Repet !Nu am mai avut antecedente penale si nici nu am prezentat un comportament violent!Se poate face ceva cu permisul in timpul in care se va solutiona acest caz sau nu?
Va Multumesc
Rus Norbert
bustiuc elena a scris:

avand in vedere alcoolemia dvs, de numai 0,35, fapta dvs nu constituie infractiune, ci o contraventie pentru care vi se va suspenda dreptul de a conduce pentru o perioada de 90 de zile, potrivit art 102 alin 3 lit a din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002. in ceea ce priveste conducerea cu numere provizorii expirate, problema este mai serioasa, intrucat aceasta este o infractiune.. deci nu este vorba de un concurs real de infractiuni ci aveam de a face cu o singura infractiune...in ceea ce priveste finalitatea acestui dosar penal pentru nr expirate aveti sanse mari sa scapati cu o amenda administrativa
puteti da un examen si sa reduceti perioada de 90 de zile pentru care vi s-a suspendat dreptul de a conduce, cu 30 de zile, insa numai daca promovati examenul.

Da, pentru alcoolemie am fost sanctionat contraventional.Pentru numerele provizorii...ramane de vazut ce se va intampla.
Totusi...in timp ce dosarul va fii pe rol,eu voi putea redobandi permisul prin respectivul examen sau nu?
Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dvs!
Rus Norbert
Buna,Ma numesc Rus Norbert si in data de 26.04.09 am avut o urgenta si a trebuit sa ma deplasez cu masina intr-o alta localitate situata la 40km de domiciliul meu...Din pacate consumasem alcool si numerele provizorii pe autoturismul meu erau expirate de aproape 1 luna.Vreau sa va spun ca nu am comis nici un accident rutier,am fost oprit de un echipaj de politie rutiera,mi s-a facut alcooltest din care a rezultat o valoare de 0,35 g/l sau cum e...in aerul expirat si bineinteles numerele provizorii expirate.Vreau sa stiu daca voi mai putea redobandi permisul de conducere in urmatoarele 90 de zile sau nu...bineinteles voi angaja un avocat.(Pana acum nu am mai avut antecedente penale)
Va multumesc
Rus Norbert