avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate maxne

Activitate maxne

am auzit ca parintii care parasesc tara sa mearga la munca in strainatate trebuie sa declare la cine ramane copilul in tara.lamuritima si pe mine daca am doar domiciliul stabilit al fetitei la mine cum pot sa fac o declaratie de incredintare a fetitei pe acel termen cat lipsesc? cum pot eu sa o incredintez alcuiva daca nici mie nu imi este incredintata?
va zic imediat de unde am scoso:eu in proces am cerut inredintare fetitei la mine sentinta mi-a veni scrisa in felul urmator se stabileste domiciliul minorei la mama.am lasato asa.am facuto doar definitiva nu irevocabila.acuma ca am vrut sa parasesc tara impreuna cu fetita mi sa zis ca nu pot din cauza ca in sentinta nu imi este scris ca fetita imi este incredintata spre crestere si educare.si daca este domiciliu stabilit sau inncredintat minoru unuia dintre parinti codu familiei este acelas parintii au aceleasi drepturi si indatoriri fata de copil.nu inteleg de ce legile astea sunt diferite de cele ale politiei de frontiera.sau cel puti cea de stabilire de domiciliu sa nu se mai utilizeze daca se bat in cap cu altele.indiferent daca doresc sa ma mut definitiv in alta tara sau sa merg doar in vacanta cu copii mi se pare corect sa avem toti aceleasi drepturi la libera circulatie.in fine asta este birocratia.ce poti sa mai zici ? nimic alergi de colo colo pana se rezolva problemele. nu cred ca sunt singuru caz di romania care astfe de probleme.dar asta este mergem inainte cu ce avem.si sincer nu stiu daca legile sunt la fel de incurcate in alte tari ca la noi.
:hm: nu mi se pare corect sa nu le poti oferi copiilor tai o viata mai buna daca se poate.si legile sunt cun sunt in romania si oamenii la fel.nu inteleg de ce trebuie sa fi conditionat de celalalt parinte sa faci ceva?daca era bun trebuia sa aibe familia unita nu destramata cred ca nimeni nu pleaca de bine.iar cat despre legile noastre e o adevarata nebunie. de ce trebuie ca sa fi casatorit ca sa poti obtine inredintarea lui dupa divort de ce aceasta incredintare nu se da si la cei care sunt in concubinaj? nu mi se pare corect sa alergi prin tribunale datorita unor legi care sunt cum sunt.
deci chiar daca procesu este deja pe rol pentru incredintare minor pot uza si orddonanta prezidentiala pentru a parasi tara impreuna cu fetitamai repede.

Am schimbat data plecari acum sunt in germania la parintii mei ma in torc in 12 inapoi.deocamdata e liniste deci am plecat pe sest.cand ma intorc in tara am saa iau legatura cu avocatul meu nu stiu de ce nu mi-a yis de aceasta ordonanta prezidentiala pana acum.dupa ce ca ii platesti nici nu iti dau toate optiunile posibile.am consultat 5 avocati si nici unu nu mi-a zis de aceasta ordonanta.
Nu pot iesi cu fetita din tara deoarece tatal nu imi da acceptul, si nu pot sa-i fac nici pasaport. Mentionez ca vreau sa ma stabilesc impreuna cu parintii mei care locuiesc in germania de 3 ani. Am doar stabilit domiciliu fetitei la mine nu imi este icredintata spre crestere si educare.am facut o cerere de chemare in judecata pentru incredintare minor care este deja pe rol.Vreau sa plec cat mai repede pentru ca nu mai rezist aici tatal fetitei imi face viata un calvar. Ma urmareste si ziua si noaptea il vad dupa colturile blocului ini adreseaza injurii chiar si de fata cu fetita sau indiferent cu cine sunt pe starada sau telefonic. Mentionez ca mai am o fetita de 8 ani cu care pot parasi tara fara acordul tatalu o am din prima casatorie si trebuie sa inceapa scoala in septembrie. As prefera sa o inceapa in germania ca sa nu mai fiu nevoita sa raman in tara un an. Pot incredinta fetita de 3 ani unei rude pana la finalizarea procesului pentru incredintare? Judecatoru poate sa-mi dea un acord ca pot lua fetita cu mine?va rog frumos sa ma ajutati.Multumesc
o intrebare buna la care va pot raspunde.stau intr-un oras mica si cat ma feresc sa nu afle x si y ce fac este imposibil
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate. Am o fetita rezultata dintr-o relatie de concubinaj. prin sentinta judecatoreasca sa stabilit domiciliul fetitei la mine iar tatal nu are stabilit program de vizita. Pentru a pleca din tara impreuna cu fetita fara a cere aprobarea tatalui am facut o cerere de chemare in instanta pentru incredintare minor dar mai dureaza pana este gata.In luna iulie trebuie sa parasesc tara pentru o saptamana. Mentionez ca fetita ramane in grija unei doamne.Tatal sau cei de la protectia copilului pot sa vina sa-mi ia fetita in aceasta perioada?
Va multumesc!
Răspuns la discuția incredintare sau domiciliu la...?
Multumesc pentru sfaturi:closedtopic:Deci in concluzie stabilirea de domiciliu e cam egala cu 0. Asta este capu face capu trage.
Răspuns la discuția incredintare sau domiciliu la...?
Ar mai fi ceva mai pot deschide un proces acum pentru incredintare minor daca am domiciliu stabilt? sau un proces in care sa cer parasirea tarii cu minora?