avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate marius012

Activitate marius012

Buna ziua.
Va deranjez cu o intrebare. Tatal meu si-a depus dosarul pentru a iesi anticipat la pensie, dar in acelasi timp isi cauta o sursa de venit pentru completare. Va rog sa imi spuneti sub ce forma are voie sa lucreze, (contract, conventie, etc) astefel incat sa nu fie nicio problema cu faptul ca este pensionat anticipat. Vamultumesc anticipat...
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, a fost emisa o notificare pe baza Legii 10/2001 catre PMB. PMB a raspuns in 2007 cu o dispozitie de primar prin care a restiuit in natura doar unele apartamente. Iar acum adica din 2008 fostul proprietar contesta dispozitia de primar, intrebarea mea este daca exista vreun termne in interiorul caruia poti sa depui contestatie la Tribunal. Avand in vedere ca procesul a inceput prin 2008. Va multumesc
Răspuns la discuția recuperare onorariu avocat
Va multumesc pentru ajutor. M-am hotarat sa depun o sesizare la baroul avocatilor referitor la faptul ca nu a taiat chitanta (evaziune fiscala) si pentru faptul ca nu imi pot recupera onorariu de judecata, stiti ce este ciudat am contract undes scrie negru pe alb ca am achitat contravaloarea onorariului dar nu mi-a dat chitanta deci nu pot promova alt litigiu pentru recuperarea banilor si nici nu mai pot anexa chitantele la dosar.
Intrebarile mele pentru dumneavoastra ar fi urmatoarele:
- Exista posibilitatea inregistrarii contractului la ANAF asta substituind lipsa chitantelor fiscale?
-Unde gasesc un model de cerere tip sesizare avocat, am cautat pe site si tot ce am gasit a fost pentru depunere online.

Va multumesc,
Răspuns la discuția recuperare onorariu avocat
Va mai intreb ceva daca imi permiteti

In aceasta situatie mentionata mai sus contractul de reprezentare poate fi si pentru recurs, sau in general un contract de repreznetare este doar pentru fond, altul pentru recurs...