avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate ssimona_

Activitate ssimona_

Discuție Problema
Buna ziua! Am si eu o problema la locul de munca.. Este primul meu job si nu prea stiu cum as putea proceda... Problema este ca aceasta firma profita de tineri, in special de studenti! M-am angajat din luna Decembrie si atunci mi s-a spus ca mi se vor plati ore suplimentare, voi primi bonusuri in functie de vanzari, etc. Din Decembrie si pana acum am muncit cu mult mai multe ore decat scrie in contract, am lucrat si in zilele de sarbatori legale, am atins si diverse target-uri si nu s-a vazut mai nimic la salariu! Adica, oricum, "bonusul" primit nu corespundea cu realitatea... Problema este ca acum vor si sa faca niste schimbari intre magazine, schimbari cu care personalul nu este de acord, iar ca replica, persoana care raspunde de noi ne da "dreptul" de a alege: fie pleci de bunavoie, fie pleci silit, si pe deasupra chiar si cu niste acuzatii (au fost cazuri in care pentru a-i determina pe unii sa plece, i-au acuzat de furt). Eu consider ca nu este normal sa se intample asa ceva! Oricum am decis sa plec din aceasta companie, care nu stie sa aprecieze oamenii valorosi si profita din plin de tineri, dar as vrea sa se faca ceva pentru a nu se mai intampla asemenea lucruri... Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc!