avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate cristinama

Activitate cristinama

multumesc mult pentru sfaturi si pentru legi.....
am sa ma consult cu un avocat si in functie de cum o sa fiu sfatuita am sa incerc sa infiintez o asociatie ceva... incat sa impartim finantele... sper sa imi gasesc sustinatori si sa facem putina ordine in parcari.....
da, dar care e cel mai usor mod de a da o primarie in judecata?? teoretic se poate da, dar chiar sunt sanse sa se castige procesul? mie de exemplu nu mi-a ridicat nimeni masina. ii dau in judecata ca ce? ca nu am unde parca? cum dovedesc asta? cu ce bani fac eu studiu sa arat ca in zona mea sunt mult prea multe masini si prea putine locuri de parcare?
ma gandeam ca cel mai simplu ar fi o asociatie a soferilor, care impreuna sa dea primaria capitalei de ex in judecata si sa schimbe cumva legea. cui trebuie sa te adresezi daca ai o propunere de lege??
hornea alina a scris:

Din pacate...aveti dreptate.
Aceasta situatie insa nu o intalniti doar in capitala ci in toate orasele tarii.
Probabil ca vor mai trece 100 de ani pana se vor crea locuri de parcare inainte de a se aplica sanctiuni.#-o


X-( ma intreb daca semnarea unei petitii, sau creerea unei asociatii care sa ia atitudine in fata primariilor ar ajuta la ceva. ei nu fac niciun fel de studiu, niciun fel de efort sa imbunatateasca situatia. oare din miile de masini care s-au riddicat din Bucuresti nu s-a strans niciun ban? ce se face cu banii astia?
Oare nu exista dreptul la parcare? De ceva vreme primaria din sectorul 6 s-a gandit sa revolutioneze parcarile pe Iuliu Maniu. S-au chinuit sa puna paouri cu unde se poate parca, unde nu se poate parca (pe care le-au tot sucit intre ele o perioada) apoi au trecut la ridicatul masinilor, chiar daca erau parcate intr-un loc legal, trebuiau parcate paralel cu trotuarul si nu in spic si iar au ridicat masinile. problema e ca in zona nu s-a facut nici macar un loc de parcare iar "revolutia" lor, desi aparent bine intentionata aproape ca a injuamtatit putinele locuri de parcare care existau. in spatele blocurilor parcarile sunt acaparate de proprietarii care isi infig tarusi, iar daca esti ghinionist si lucrezi pana la 10 noaptea nu ai nicio sansa sa parchezi la macar 5 minute de mers pe jos de casa...

se ridica masini, insa nu se ofera alternativa de a respecta legea.

ar putea macar pe timpul noptii sa permita parcarea in anumite locuri...