avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate stildeviata

Activitate stildeviata

Cum spuneam,exista contract de inchiriere.Firma ofera servicii de publicitate online si pentru asta eu si sotul meu n-avem nevoie decat de 2 calculatoare si o conexiune la internet asta insemnand ca facem treaba asta in acel apartament in care si locuim.Presupunand ca trebuie sa schimb actele firmei, daca maine ma mut intr-un alt apartament cu chirie va trebui sa fac acelasi lucru???De fiecare data cand ma mut?Aceasta schimbare de sediu social costa si dureaza cat infiintarea unei firme.Nu exista alta alternativa legala?
Aveti in vedere si disponibilitatea de a infiinta o alta firma numai ca sa evit aceasta situatie in sensul in care daca am gresit cumva la infiintarea firmei sa pot corecta aceasta greseala si pe viitor sa numai am aceasta problema.
Ma gandesc ca trebuie sa existe o solutie pentru aceasta problema si juristii trebuie sa o stie!
De putin timp am infiintat un SRL avand ca domeniu de activitate Publicitate- cod CAEN 731.Pentru sediu social am incheiat un contract de comodat la o adresa X.Ulterior am inchiriat un apartament de la o persoana fizica intre aceasta si firma incheindu-se un contract ce a fost inregistrat la finante.Pentru utilitati(gaz,curent,internet,telefon) s-au incheiat de asemeni contracte pe firma.Din aceasta perspectiva doresc sa stiu care este modalitatea cea mai simpla si mai putin costisitoare de a putea deduce aceste cheltuieli(chirie,gaz,curent,telefon).Am inteles ca e necesar schimbarea sediului social la adresa respectiva procedura identica cu infiintarea unei firme.Exista si posibilitatea stabilirii unui punct de lucru insa in conditiile in care firma este autorizata la beneficiar nu stiu daca e posibili.
Daca pentru gaz ,curent..etc se primesc facturi pentru chirie care este documentul necesar in contabilitate pentru deducerea acesteia?
Va multumesc!