avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate Carmen C.

Activitate Carmen C.

Va multumesc pentru raspunsurile primite.
Sa speram ca va fi bine pentru ca m-ati linistit.
Revin cu unele precizari.
Daca ea, sora mea , care a platit ratele, nu a cerut banii tatalui meu, cat acesta mai era in viata { de cand a terminat sora mea de platit si pana la decesul tatalui nostru au trecut 3ani si 10 luni} mai are vreun drept de creanta?
Iar daca, asa cum spune ea, este datorie a mostenirii, atunci nu-i revine si ei jumatate din datorie?
Cat ar trebui sa-i platesc sulta?
Multumesc pentru promptitudine!
Sora mea spune ca ea are un drept de creanta asupra apartamentului, de 80% din valoare, si ca ei ii va reveni apartamentul, mai ales ca acum locuieste si ea aici, si ca eu trebuie sa-i platesc sulta de 10%, jumatate din cat a platit tatal nostru.
Buna ziua,
Am si eu o problema. Situatia de fapt se prezinta astfel : Suntem doua surori. Tatal nostru a decedat si de pe urma lui a ramas un apartament de doua camere in care locuiesc eu si am locuit tot timpul. De cand a murit tatal nostru s-a mutat si sora mea. Tatal nostru a cumparat apartamentul, pe care-l detinea cu chirie, prin legea 61/90, dar ratele le-a platit sora mea, aproape 80% din valoarea casei, ca girant platitor, de la ea de la servici si le-a terminat de platit cu mult inainte sa moara tatal nostru, cu mai mult de 3 ani.
La notariat, certificatul de mostenitor s-a facut pe cote de 1/2. Acum, la iesirea din indiviziune { mai este o luna si se implinesc 3 ani de la data C.M.}, sora mea pretinde intreg apartamentul, pe motiv ca l-a platit, si ca daca nu sunt de acord ma va da in judecata. Eu locuiesc acolo si nu am unde sa ma duc.
Eu ce drepturi am? Am sanse sa-mi revina jumatate din apartament?