avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate robert_mihai

Activitate robert_mihai

Multumesc mult pt sfaturile oferite !!!!
ok....sa inteleg ca costurile unui partaj voluntar , de comun acord in instantavor fi mai putin costisitoare ..? pentru ca in caz contrar, durata si cheltuielile aferente vor fi altele.
Pt un partaj de comun acord in instanta cum se procedeaza si ce cheltuieli aferente vor fi? ..(am convingerea ca acestea vor fi suportate de ambii fosti soti....)....
Multumesc
Multumesc mult pt raspunsurile oferite. Da...abuzeaza de bunatatea mea si stie ca nu imi plac "certurile"...
In cererea de divort nu este mentionat niciun tip de partaj. Intrebati fiind la divort in privinta acestuia am consimtit ca vom face partajul pe cale amiabila , la buna intelegere. Zis si facut ...cerut ..DAT TOT ...martori sunt dar nu chemati in scopul acesta...adica pot numi martori vecinii care au vazut bunurile scoase din locuinta. Asa acum am expus situatia la inceput , nu am facut niciun act cu inscrisuri de mana si semnatura privata in privinat lucrurilor cedate. Nu s-a incheiat o invoiala,tranzactie, in fata Instantei privitor la impartirea bunurilor comune. Vreau sa-l intocmesc acum ca sa nu ma mai trezesc peste 10 ani ca mai vrea vreo perna sau llingura..(desi acum cere niste maruntisuri pe care sunt dispus sa le ofer ...apropo ..daca unele bunuri nu mai exista sunt obligat sa dau contravaloarea lor? ) numai sa nu mai aud de ea...chiar ele....
Mereu "joaca" la intimidare si invoca dreptul la locuinta mea dobandita inaite de casatorie. Bine ca nu au rezultat si copii din mariaj ....multumesc lui Dzeu!!.... Nu exista cale de reconciliere ....deschiderea subiectului si a situatiei in fapt este de natura imorala a fostei soacre , (nu bag mana in foc nici pt fosta sotie) mai ales ca sunt la curent cu refacerea vietii mele personale.
Vreau sa ma sfatuiti cum sa fac legal astfel incat intelegerea de care sunt dispus sa o fac sa fie una definitiva. Ce costuri aferente vor fi unui astfel de partaj?....
1.tranzactie cu inscrisuri de mana ( noi partile declaram ca nu mai avem niciun fel de pretentii unul fata de altul....cele impartite si scriptic fiind toate bunurile dobantite in comun in timpul casatoriei) si semnatura privata .... are validitate?
2.sa merg direct in instanta sau
3.o tranzactie la notar si apoi validata in instanta? ....Multumesc anticipat!
Buna ziua!....Recunosc ca am urmarit cu interes toate discutiile postate pe forum legate de partaj si proceduri dar intrucat ma identific doar partial cu unele cazuri va cer parerea in situatia mea.
Am divortat in urma cu trei ani de zile prin acord comun. In urma divortului s-a cazut la invoiala unui partaj voluntar facut de buna cuviinta de catre ambii soti. Tot ce mi-a cerut din bunurile mobile dobandite in timpul casatoriei i-au fost cedate fara a emite pretentii. Ideea este ca din prea multa marinimie sau bun simt nu am facut nicio hartie scrisa la momentul respectiv , macar sa existe ca un inscris cu martori. Acum dupa trei ani , fosta mama soacra pretinte alte bunuri care sustine ca ar fi sa le primeasca ea deoarece ar fi "cumparate de ea."( mentionez ca nu exista chitante care sa justifice acest lucru...au fost lucruri cumparate de noi prin ajutorul ei financiar). Am incercat sa iau legatura cu foasta sotie dar acesta nu vrea sa discute si spune ca ea nu are nicio pretentie(desi nu cred ca nu ar fi in cardasie cu mamaisa) iar ce am de discutat cu mama ei e problema noastra si ca ar fi bine sa cedez si sa-i dau ceea ce imi pretinde fosta soacra ca e foarte hotarata si ca ar putea actiona chiar si in instanta si cere drept la locuinta (LOCUINTA ESTE CUMPARATA INAINTE DE CASATORIE , MENTIONAT CLAR IN CONTRACTUL DE VANZARE CUMPARARE......CA FIIND NECASATORIT ..eu , subsemnatul). Invoca acest aspect al locuintei sub pretextul ca s-au facut imbunatatiri..doar gresie si faianta in bucatarie si parchet in camera si ...mai ales faptul ca am fost casatoriti timp de 7 ani!!!!
Doresc sa cunosc urmatoarele aspecte:
- ce drept are la locuinta?
- cum pot face partajul voluntar la notar ca sa nu mai fiu sacait si dupa alti ani?
- care sunt taxele aferete unui astfel de partaj la notar si cine suporta cheltuielile?
- partajul voluntar cu inscrisuri sub semnatura privata pot constitui o garantie in timp?
In speranta unor raspunsuri la obiect va multumesc anticipat!....cu respect, Robert MIHAI