avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters88535

Activitate ContSters88535

Discuție preaviz
am si eu o problema...am primit un preaviz de la locul de munca si,din cate am vazut pe forum, am inteles ca am dreptul sa lucrez doar 4 ore pe zi...vroiam sa stiu daca este valabil si in cazul meu.in hartia pe care am primit o scrie: "avand in vedere reorganizarea activitatii societatii,va comunicam ca incepand cu data de 23.04.2009 sunteti in perioada de preaviz in conformitate cu prevederile art.73 alin.1 din Legea nr 53/2003 cu modificarile si completarile ulterioare (Codul Muncii),urmand ca incepand cu data de 22.05.2009 sa incetati activitatea in cadrul societatii noastre conform art.65 din Legea nr.53/2003 cu modificarile si completarile ulterioare (Codul Muncii). pe parcursul termenului de preaviz aveti toate drepturile si obligatiile care decurg din contractul individual de munca."
va rog spuneti-mi si mie daca am dreptul sa vin doar cele 4 ore pe zi la lucru si daca am dreptul la inca un salariu,acesta fiind primul meu job si tinand cont ca am lucrat doar 3 luni iar contractul este pe perioada nedeterminata
va multumesc anticipat