avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate pepelea

Activitate pepelea

Răspuns la discuția Obligat sa se pensioneze
Buna seara,
imi puteti spune va rog care sunt termenele legale de depunere a cererii si a dosarului si normele unde sunt prevazute?
Va multumesc inca o data.
Buna ziua,
O persoana nascuta in 26.03.1951 care implineste varsta legala de pensionare in 26.11.2009 poate fi obligata de angajator sa isi depuna cerere respectiv dosar de pensionare?
Daca da unde este stipulat acest lucru , care sunt termenele legale de depunere si normele unde sunt prevazute?
I s-a comunicat angajatorului (verbal de catre forurile superioare) ca este obligat sa ii depuna dosarul cat mai repede altfel suporta consecintele . Este posibil asa ceva?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Se mai poate face ceva?
Multumesc pentru raspuns, si recunosc ca pasivitatea mea nu e de inteles si ca datorita ei am platit si platesc scump.
Sa inteleg ca nu se mai poate face nimic? si nu merita sa mai merg la tribunal sa studiez dosarul?
Va multumesc inca o data !
Buna ziua,
In cazul unei sentinte, ramasa definitiva prin decizia Curtii Militare de apel Bucuresti, se mai poate face ceva? Si daca da care sunt pasii ce trebuie urmati?

Precizez ca sentinta este data in 1999 iar decizia curtii este din 2000.
Am fost trimis in judecata pentru purtare abuziva, art. 250 alin 2 C.pen.
Stiind ca dreptatea e de partea mea mi-am luat un avocat si nu m-am interesat de ce se intampla, m-am prezentat la infatisari dar nu am intrebat niciodata de ceea ce contine dosarul pentru ca ma gandeam ca nu se poate sa fiu condamnat daca nu am gresit.
Am fost condamnat la 2 ani cu suspendare si trecut in rezerva:wassat:
Nici dupa pronuntarea sentintei si ramanerea ei definitiva n-am citit-o niciodata (ramas cu un gust amar in urma celor petrecute).
Cu ceva timp in urma manat de curiozitatea altcuiva am citit-o cap-coada si surpriza: Apare urmatoarea fraza:
"In declaratia sa, martorul x, patronul localului a precizat ca se afla la mica distanta..."
OK. lucrurile stau asa: martorul x intr-adevar a fost citat insa era o persoana adusa de cei cu care ma judecam care nu fusese de fata cand s-a intamplat acestia din urma fiind din alt judet. Patronul localului in apropierea caruia s-a produs incidentul este y si este din localitatea respectiva.

Va multumesc!