avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin_m

Activitate cosmin_m

Răspuns la discuția Mai multe detalii despre divort!
Deci eu nu am cerut sfatul unui psiholog, ci unui avocat, faza cu impacatul nu tine, e diferenta aprape de 20 de ani intre ei, e mult prea mult, in plus respectivul are si probleme cu alcoolul, are 2 copii din alta casatorie (a fost casatorit de 3 ori) si inca unul caruia ii plateste pensie alimentara sau cum se cheama! La divort daca ambii copii sunt minori (o fata si un baiat), tatal va lua un copil si mama unul? Cum se v-a intampla? Si in ceea ce priveste dreptul de a parasi tara, daca copilul (copii) ii sunt incredintati mamei prin hotarare irevocabila, mai este nevoie de semnatura tatalui?
Buna ziua! Am si eu niste intrebari si sunt recunoscator celor care vor incerca sa imi raspunda. Pentru inceput, este vorba de sora mea, care este casatorita cu un barbat mai invarsta ca ea. Sunt casatoriti de aproximativ 3 ani, si au deja 2 copii! Poblema este ca pe zi ce trece se inteleg tot mai putin si sora mea se gandeste la divort! Eu sunt in strainatate, si vrea sa ma duc sa o ajut (parintii nu o pot ajuta), dar intai vreau sa stiu cam cat poate dura acest divort si daca v-a putea parasi tara!