avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate gbyradu

Activitate gbyradu

Răspuns la discuția dauna nerecuperata
Angajamente de plata de la ei si de la parintiilor am primit dar nu s-au tinut de cuvant , tocmai deasta am si apelat la forumul acesta ca sa imi spuneti daca pot obtine o hotarare judecatoreasca sau ceva de genul acesta prin care ei sa fie obligati sa imi dea banii inapoi.
am si eu o mica problema cu niste baieti rai care mi-au spart masina din care mi-au sustras suma de 8000 ron , au fost prinsi dar nu a mai fost recuperat nici un ban, am fost chemat la proces ca parte civila , dar am spus ca nu ma constitui parte civila pentru ca mi-a parut rau de cei doi baieti care erau arestati, urmand ca parintii lor sa imi restituie suma de bani. Baietii au fost judecati si au primit 2 ani cu suspendare , acum sunt liberi dar de 8 luni de cand s-a terminat procesul nu mi-au dat nici un ban .#-o
Avand in vedere faptul ca unul din ei are 16 ani si celalalt are 18 ani si nu au nimic in proprietate , cum ar trebui sa procedez ca sa imi recuperez banii?
Multumesc !
Răspuns la discuția dosar penal pt furt calificat
va multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat si vreau sa va spun ca dupa atata timp(7 luni) de cand am fost citat la politie, am fara sa mai fiu chemat pentru audiari la parchet am primit acasa o amenda administrativa de 1000 ron plus 50 ron cheltuieli de judecata sau ceva de genul asta.
Va multumesc inca o data pt ajutorul acordat !
Răspuns la discuția dosar penal pt furt calificat
-primul furt din supermarket prejudiciu de 45 lei care a fost recuperat imediat ce a fost comisa fapta.
-al - II-lea (furt calificat) un spoiler de masina prejudiciu aproximativ 500 lei recuperat.
foarte cooperant la ancheta
posesorul nu se mai constituie parte civila in proces
am depus la dosar adeverinte de student de la 2 facultati
2 caracterizari

agravante :
-fapta a fost savarsita intr-un loc public
- noaptea
-impreuna cu alte 3 persoane
-eu i-am platit pe doi dintre ei sa ma ajute sa iau bara de pe masina
-ne-am folosit de o surubelnita
-am premeditat fapta

am vreo sansa cu ajutorul cunostintelor unui avocat bun sa scap si de data asta?
raspundeti-mi si mie va rog !
multumesc anticipat
Răspuns la discuția dosar penal pt furt calificat
am vreo sansa ca la dosarul care va ajunge la procuror sa nu fie nimic din care sa reiese ca am mai avut o amenda de genul asta ( in conditiile in care amnda nu apare in cazier )
Răspuns la discuția dosar penal pt furt calificat
am deja un avocat , care initial a spus ca nu are nici o legatura amenda pe care am luat-o cu situatia in care ma aflu acum , dar dupa ce i-am achitat onorariul a spus ca de fapt situatia nu e chiar asa de roz si ca ar mai trebui sa ii dau niste bani....
am si eu o intrebare:
sunt cercetat pentru savarsirea infractiunii de furt calificat:
acum un an am fost cercetat pentru un alt furt din supermarket , iar acel caz s-a solutionat cu o amenda administrativa pe care am platit-o si am fost scos de sub urmarire penala.
vreau sa stiu daca acum se considera ca am antecedenta penala si procurorul tine cumva cont de amenda mea de anul trecut sau daca am fost scos de sub urmarire penala acum nu mai am de ce sa ma tem ca procurorul ar putea sa tina cont de amenda.
multumesc !!!