avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate marinelasg

Activitate marinelasg

Răspuns la discuția desfiintare post
In cazul de fata cum pot proceda astfel incat in momentul in care se reiau activitatile sa pot beneficia de angajare pe acelasi post? mentionez ca nu s-a discutat oficial de o restructurare colectiva doar anumite pozitii carora li s-au oferit alte posturi in firmele din grup.

multumesc.
Răspuns la discuția desfiintare post
Va multumesc pentru sfat. Socientatea nu doreste sa treaca la concediere colectiva, dar contractele pe perioada determinata nu au fost prelungite, anumite pozitii au trecut pe part time din full time. Mie mi s-a comunicat ca se desfiinteaza postul de director adjunct datorita conjuncturii economice. Cu privire la blocarea postului vreau sa stiu care este procedura legala? Se blocheaza sau societatea poate reangaja pe acest post oricand?
Sunt de acord cu " Trebuie sa ne obisnuim ca nu suntem "batuti in cuie" pe un post si ca un angajator isi poate modifica organigrama in functie de interesele sale de agent economic" dar in momentul in care nu ti se aduc clarificari cu privire la decizia luata si sunt aplicate metode de reducere a costurilor fara o logica nu este corect sa intreb sa imi apar drepturile? Este prima data cand trec printro asemenea experienta si mi se pare putin straniu cum se pretrec lucrurile.
Buna ziua, recent am primit vestea ca pozitia de Director Adjunct pe care o ocup de 1 an va fi desfiintata. Societatea mi-a comunicat ca am 2 optiuni: 1. disponibilizare cu compensare conform contract munca national 1 salariu sau 2. ocuparea unui post inferior la o alta firma din grup care imi va acorda doar acelasi salariu de incadrare dar nu si celelalte beneficii din pachetul actual.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
1. am solicitat o compensare a pachetului oferit de noua firma, dat mi-a fost refuzata pe motiv ca nu exista aceasta optiune
2. societatea prezenta mi-a solicitat demisia, bineinteles ca as vrea sa ma asigur ca pozitia de director este inchisa pe perioada minima conform legislatiei in vigoare.

Ce este de facut?

Multumesc anticipat,