avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters89137

Activitate ContSters89137

Răspuns la discuția explicati va rog reabilitarea
Mda,multumesc. Sa va mearga bine,data viitoare o sa caut eu pe google,tot un drac e,doar ca nu stau cateva zile sa citesc legile.
Răspuns la discuția explicati va rog reabilitarea
No,m-ati spart....
Nu va suparati,dumneavostra nu constientizati ca pentru omul de rand ce spuneti d-voastra e science fiction.Daca sincer doriti sa ajutati omul,nu va multumiti sa citati procedura,dati-i taranului care o auzit de Codul Penal la TV,indrumari!
Adica am inteles,din decembrie 2002 cand expira condamnarea am 6,5 ani de asteptat,ceea ce se implinesc anul acesta in iunie....Bun,executari penale,asta unde este? La Judecatorie?La finante?
Ipotetic vorbind,daca am fost obligat la plata cheltuielior de judecata si nu le-am achitat,mai are rost sa incerc reabilitarea fara avocat?"trebuie" din ultimul raspuns e litera de lege?Eu am precizat ca n-are rost sa-mi dati citate de legi,ceea ce doresc este sa-mi explicati ca la omul de rand:" mai Gheo`,mergi tu la Judecatorie,cauta pe Vasalica si cere-i formularul cutare...Vezi cand mergi la Judecatorie sa ai la tine actele astea: 1,2,3...etc! Eu recunosc ca-s cu 8 clase,chiar s anu existe compatibilitate intre noi?
Aceasta nu a fost un repros,este o constatare,multumesc .
Bine v-am gasit,
Nu va suparati pe mine,pentru dumneavoastra e la mintea cocosului,lucrati in domeniu,sunteti amabili sa-mi explicati asa pe degete ca unui retard,pot eu sa-mi fac reabilitarea prin judecatorie? Am citit 2 ore pe net si parca mi-am facut o idee,dar as avea nevoie de o confirmare din domeniu s anu merg degeaba si sa imi impuna apoi un an sa mai astept.
Concret,in 3 decembrie 1997 am fost arestat si condamnat de tribunalul maramures la 5 ani pentru talharie,sentinta mentinuta de Curtea de apel Cluj.Am fost "lasat la vatra" aproximativ in 20 noiembrie 2000,cu circa 2 ani rest de executare a pedepsei.Avand in vedere ca: a) nu am lucrat decat sporadic cu carte de munca,in schimb pot aduce cativa martori care jura pe Biblie ca am lucrat zilnic in ultimii 7 ani,fara sambata fara duminica,12 ore cu 12(unul din ei fiind fostul sef de sectie de la penitenciar,momentan pensionar si coleg cu mine); b)pot aduce hartie stampilata d ela asociatia de proprietari ca sunt cuminte in relatiiile cu vecinii ; c) neavand 1500 lei onorariul avocatului, am urmatoarele 2 intrebari la dumneavoastra: 1. am implinit termenul la care pot face reabilitarea judecatoreasca? 2.am reale sanse sa-mi fac reabilitarea de unul singur?
Va rog sa nu-mi dati legi si articole pentru ca nu le stiu interpreta,spuneti-mi babeste daca-s bun ori ba de reabilitare si daca am sanse fara avocat!
In speranta ca o sa ma ajutati,va multumesc anticipat.

P.S. Mentionez ca habar nu am de cheltuieli de judecata,nu dispun de chitante insa am platit impozit dupa o masina 3 ani,posibil sa fi platit daca nu figurez cu datorii la circumscriptia financiara.

Baia Mare 08.05.2009