avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Activitate cristyana

Activitate cristyana

Multumesc tuturor celor care au raspuns intrebarii mele.
Tatal meu a decedat in urma cu trei luni si impreuna cu fratele si mama mea am hotarat sa facem succesiunea.
Intrucat parintii mai detineau mai multe imobile, mama s-a gandit ca, pe langa succesiune sa ne vanda fiecaruia cate un apartament (crede ea ca asta ar solutiona posibile problem ulterioare).
Trebuie sa mentionez ca fratele meu locuieste in Bucuresti, iau eu locuiesc in strainatate impreuna cu familia mea. Intrucat mie imi este nu doar foarte greu sa las doi copiii mici acasa sis a vin in tara pentru o saptamana sau doua, dar si foarte costisitor, m-am gandit sa trimit procura prin care sa mandatez fie pe mama, fie pe fratele meu sa ma reprezinte la succesiune.
Ce m-a surprins pe mine la ultima conversatie avuta cu fratele meu este ca el a hotarat ca, in loc sa mearga la notar sa faca succesiunea, el are de gand sa angajeze avocat si sa mearga in instanta. Motivul, spune el este pretul mai mic pe care l-ar plati unui avocat comparativ cu ce ar trebui platit la notar.
Este adevarat ca la avocat nu mai platesti taxa de succesiune, ci numai onorariul avocatului? Ce alte taxe ori comisioane ar fi necesar de platit unui notar pe langa taxa de succesiune?
Afara de procura, ce altceva pot sa fac ca sa ma asigur ca nu imi pierd dreptul de mostenitor?