Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune la notar sau la avocat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune la notar sau la avocat?

Tatal meu a decedat in urma cu trei luni si impreuna cu fratele si mama mea am hotarat sa facem succesiunea.
Intrucat parintii mai detineau mai multe imobile, mama s-a gandit ca, pe langa succesiune sa ne vanda fiecaruia cate un apartament (crede ea ca asta ar solutiona posibile problem ulterioare).
Trebuie sa mentionez ca fratele meu locuieste in Bucuresti, iau eu locuiesc in strainatate impreuna cu familia mea. Intrucat mie imi este nu doar foarte greu sa las doi copiii mici acasa sis a vin in tara pentru o saptamana sau doua, dar si foarte costisitor, m-am gandit sa trimit procura prin care sa mandatez fie pe mama, fie pe fratele meu sa ma reprezinte la succesiune.
Ce m-a surprins pe mine la ultima conversatie avuta cu fratele meu este ca el a hotarat ca, in loc sa mearga la notar sa faca succesiunea, el are de gand sa angajeze avocat si sa mearga in instanta. Motivul, spune el este pretul mai mic pe care l-ar plati unui avocat comparativ cu ce ar trebui platit la notar.
Este adevarat ca la avocat nu mai platesti taxa de succesiune, ci numai onorariul avocatului? Ce alte taxe ori comisioane ar fi necesar de platit unui notar pe langa taxa de succesiune?
Afara de procura, ce altceva pot sa fac ca sa ma asigur ca nu imi pierd dreptul de mostenitor?
Dezbaterea succesiunii , respectiv iesirea din indiviziune (intrucat nimeni nu este obligat a ramane in indiviziune ) se poate efectua la notar , intr-adevar , existand mai multa celeritate , sau in fata instantei de judecata , in speta judecatoria in a carei raza teritoriala e situat bunul imobil , costurile fiind , poate (depinde si de onorariul avocatului ) mai reduse , insa procesul , mai de durata.

Dvs veti alege varianta mai avantajoasa pt dvs.

Procura de care amintit dvs e una speciala , incheieta in fata notarului public.

Daca exista acord de vointa al succesorilor , in fata instantei , se poate prezenta o tranzactie , incheiata in forma scrisa.

Taxa judiciara e 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.

Prin instanta si cu avocat poate fi mai ieftin decat la notar.
Insa daca nu veniti in tara veti avea si dvs nevoie de avocat.
Va trebui sa ii trimiteti o procura la avocat daca incheiati o tranzactie.

avocat Claudiu Lascoschi
trebuie sa dati declaratie la notar de acceptare a mostenirii...in max. 6 luni de la decesul tatalui.
apoi la avocat sa apelati, daca vreti sa faceti succesiunea la costuri reduse prin intermediul instantei.
intr-adevar puteti clarifica problema impartirii apartamentelor fara acte de v-c scumpe , prin intermediul tranzactiei.

Se poate rezolva si fara declaratia de acceptare a succesiunii in termen legal data la notar.
Poate deschide actiunea in termenul de 6 luni prevazut de lege.
Daca are de gand sa stea cativa ani pana sa deschida procedura succesorala atunci e recomandabil sa dea aceasta declaratie la notar.

avocat Claudiu Lascoschi
Exista institutia acceptarii tacita a unei succesiuni realizata prin
1- intrare in posesia a bunurilor de catre erezi
2- incheierea de acte de dispozitie cu privire la aceste bunuri.
3- folosinta bunurilor succesorale.
4-plata impozitelor .