avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate qcond

Activitate qcond

Multumesc pt raspunsuri.Dar chiar nu exista nicio alta varianta?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
In contract nu este stipulata o astfel de clauza de dezicere.Este stipulata o alta clauza conform careia dupa perioada de 6 luni, chiria pe luna se va mari specificandu-se si suma.Eu am primit de la chirias un avans pe 6 luni stipulat in contract, iar dupa 4 zile s-a razgandit....pe mine ma intereseaza daca sunt obligat sa-i restitui suma....deoarece el nu mai vrea sa locuiasca acolo.
Si in cazul in care mi-a achitat chiria in avans pe mai multe luni?Eu trebuie sa-i restitui banii, avand in vedere ca s-a semnat de ambele parti acest contract pe perioada determinata?...daca nu exista clauza de dezicere?deci azi semnam contractul si dupa cateva zile ne razgandim....:stunned:
bun...inceteaza contractul....dar cu banii platiti in avans cum ramane?
va multumesc.
Sunt locatorul, am incheiat un contract de inchiriere cu locatarul pe o perioada determinata, am primit de la acesta un avans, iar dupa cateva zile, locatarul s-a razgandit si vrea sa-i restitui avansul.
Intrebarea e:sunt obligat sa-i restitui suma?Mentionez ca in acest contract este stipulata o clauza referitoare la incetarea acestuia la cererea uneia dintre parti cu un preaviz de 15 zile si o alta clauza conform careia contractul poate inceta si inaintea termenului prin acordul scris al ambelor parti.
Va multumesc.