avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate Ddaiana

Activitate Ddaiana

Buna seara tuturor
Revin cu problema mea cu rugamintea de a-mi recomanda cineva un avocat din Bucuresti care m-ar putea ajuta: am fost citata pentru saptamana viitoare la dezbaterea succesiunii.
Va multumesc pentru atentie si ajutor.
Multumesc pentru raspuns Studentica
V-as putea scrie pe privat?
Doamna sau domnisoara Romascanu
Spuneti-mi va rog daca se poate considera din perspectiva juridica acceptare tacita faptul ca in intervalul de 6 luni de la decesul matusii am realizat cateva convorbiri telefonice cu una din familiile implicate in succesiune afirmand cu aceste prilejuri dorinta mea de a-mi apara sansa data de testament?
Va multumesc pentru ajutor
Va multumesc pentru atentia acordata problemei mele
Nu am realizat recent nici o actiune legata de obligatiile apartamentului in discutie: locuiesc la 600km distanta de acesta, sunt singura si confruntata cu ostilitatea celor sase familii cu care ma aflu in divergenta de interese, motiv pentru care nici la inmormantare nu am fost.
Buna dimineata
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: detin un testament pentru un apartament al matusii mele decedata la 1 nov. 2008; cejlalti veri ai mei nu sunt de acord cu situatia dorind ca locuinta sa se vanda si banii rezultati sa se imparta tuturor mostenitorilor; au depus actele pentru succesiune solicitandu-mi si mie inscrisurile necesare: cu ocazia adunarii acestora am consultat un avocat de la care am aflat, cu intarziere de o saptamana, ca trebuia sa intocmesc in termen de sase luni de la decesul matusii o declaratie de acceptare a mostenirii la notariat. Cat de grava e omisiunea mea si ce mai pot face pentru a remedia situatia? Va multumesc pentru ajutor!