avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate alexiastoican

Activitate alexiastoican

Buna tuturor. Va scriu pentru a va anunta ca am fost astazi din nou la director cu un extras din CIM in care sunt aratate drepturile pe care le am. Pana la urma a zis ca s-a interesat si el si ca am dreptate, prin urmare mi-a dat un salariu compensatoriu. Vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturile oferite si pentru incurajari. Acum sper sa gasesc un loc de munca...O zi buna si succes in cariera!
M-am pus serios pe citit Codul Muncii si am gasit, in varianta actualizata in 2009, urmatoarea chestie, potrivit art.67:

" Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil"

Eu nu am incheiat CCM, ci doar CIM. La somaj stiu ca nu am dreptul ptr ca nu am inca un an vechime in campul muncii. Poate cineva sa-mi spuna care sunt conditiile prevazute de lege care imi permit sa beneficiez clar de compensatii ? motivul concedierii mele invocat de catre angajator este restructurarea postului, iar CIM e incheiat pe perioada nedeterminata).

Ma deruteaza formularea "pot beneficia de compensatii"..adica nu e ceva sigur?

Revin cu tot felul de intrebari ptr ca vreau sa fiu pregatita atunci cand ma voi prezenta din nou in fata directorului.
Ok, am vorbit acum acum cu directorul si m-a blocat total in momentul in care mi-a pusin fata contractul INDIVIDUAL de munca semnat de mine. Mi-a spus ca drepturile pe care sustin eu ca le am se aplica doar pentru contractele colective de munca, atunci cand e vorba de o companie mai mare, cu mai multi angajati, nu si in cazul asta. Deci, in concluzie, ca u am niciun drept! Asa este? #-o
Revin cu o noua intrebare..masurile astea se aplica si companiilor din domeniul privat? pentru ca eu am vorbit acum cu cineva de la HR si mi-a spus ca e valabil pentru firmele de stat...
Contractul de munca este pe perioada nedeterminata. Va multumesc foarte mult tuturor pentru sprijinul acordat. Nu imi voi da demisia si imi voi sustine drepturile. Va voi tine la curent
Am mai lucrat in cadrul aceleiasi companii, timp de 7 luni. Deci vechimea totala in munca nu depaseste 1 an. Sefii m-au sfatuit sa-mi dau semisia ca "da mai bine pe CV demisie decat concediat". Si accept sa demisionez numai daca nu am niciun drept privind compensatiile banesti.
Dar puteti sa-mi spuneti si daca am dreptul la anumite compensatii? ma gandeam ca pentru a primi orice fel de bani din partea companiei ar trebui sa am o vechime de minimum un an. Va multumesc
Buna. Lucrez de 3 luni la actualul loc de munca si, in contextul in care se fac disponibilizari in firma, mi s-a cerut demisia. Acum..intrebarea mea este daca am dreptul la anumite compensatii tinand cont cxa nu lucrez decat de 3 luni aici. Nu stiu ce sa fac..sa semnez sau nu demisia? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. V amultumesc