avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate MPW

Activitate MPW

sarut mana

dar subtitrarea?
Adica eu nu inteleg nimic ..imi cer scuze dar chiar nu inteleg
Salut , numele meu este Traian ...si ca ori ce om as`i dori sa deschid si eu o firma pentru o goserie . Avind in familie un contabil cu nivel de cunostiinte mediu...sa zicem . A avut un puseu de furie cind i`am pus intrebarea cum se face un SRL adica:
Criza....Base vrea sa distruga IMM si AF sau ce o mai fi pe acolo , ca nu este timpul propice pentru asa ceva sa mai astept n` ani..sa se rezolve .
Deoarece firma o voi face printru imprumut bancar si nu ma pot juca cu bugetul familiei deja inexistent de ceva timp ...imi da mult de gindit . Asa a ajuns sa citesc pe net tot felul de sfaturi si sugestii ajungind la PFA si Intreprindere Individuala.

Foarte bine am zis ..este ok fac PFA ...dar nu ai voie sa angajezi personal .
si am ajuns ii sau Intreprindere Individuala .
Intrebarea mea este acum :
- Ce se intimpla cu salariul care il dai celui pe care il angajezi . Sau care este mecanismul de plata? ma ajuta ii (Intreprindere Individuala) cumva sau nu? sa fac ii sau srl

Va rg frumos ..nu am nici o treba cu contabilitatea si nici cu studiile de economie , si nu sint baiat prost am incercat sa citesc pe net prin carti reviste de specialitate ....si la naiba deja este o limba straina pentru mine si nu inteleg o iota.

Daca poate cineva sa ne traduca si noua o parte din termeni , am fi profund indatoriati si plin de respect si dece nu o invitatie la o gogoasa la mine !

Multumesc