avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate Jambi77

Activitate Jambi77

Va multumesc
Buna seara
Pana pe data de 30 mai a.c. am fost angajat la o firma bucuresteana care avea un contract de publicitate cu o companie de telecomunicatii. Deci eu lucram prin firma de publicitate pt aceasta companie. Compania mi-a pus la dispozitie o masina de serviciu. In decembie 2007 am gasit-o cu luneta sparta in parcarea din fata blocului iar in ianuarie 2008 am avut un incident rutier cauzat din vina mea. In tot acest timp (adica pana la sfarsitul lunii trecute) nu m-a anuntat nimeni din partea angajatorului ca ar trebui sa platesc fransizele casco si reintregirea politelor in ambele cazuri. M-am trezit in fata atm -ului ca mai bine de trei sferturi din ultimul salariu nu sunt pe card. Cand am cerut explicatii de la angajator mi s-a spus ca ei au primit abia in luna aprilie 2009 factura de la companie, factura in care li se cerea sa achite contravaloarea fransizelor si a reintregirii politelor casco astfel ca au trebuit sa-mi retina bani din salariu ca sa aiba cu ce palti factura. Problema este ca pe fluturasul de salariu la rubrica retineri salariale nu apare nimic. Ei au trecut pe fluturas aceasta retinere ca "plata salariu avans". Sa inteleg ca acesti bani trebiua sa-i iau cu o luna inainte? :) Recunosc ca am semnat un act aditional la contractul de munca (act aditional pt. conducatorii auto) in care la art.2 lit. F se spune: "Conducatorul auto se obliga sa plateasca fransiza casco in valoare de 300 euro/ eveniment". Oare in baza acestui act aditional au dreptul sa-mi retina bani fara o notificare in prealabil avand in vedere ca eu am incheiat contractul cu ei pe 30 mai si deci acesta era ultimul salariu care-l primeam de la ei? Am sanse sa recuperez acesti bani pe care consider ca i-au retinut abuziv? Multumesc.