avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate APASLARU

Activitate APASLARU

Răspuns la discuția acuzat de spam
Multumesc frumos de raspuns...
iti dau un pm...

merci mult din nou.
Răspuns la discuția acuzat de spam
multumesc de raspuns.
Nu aparea in regulamentul acelui forum nimic legat de clone. Oricum nu asta este problema, ci faptul ca mi s-a intentat plangere penala.
Intrebare era daca e posibil sau nu ?
Discuție acuzat de spam
Buna ziua,
Am fost membru pe un forum (ID-ul coincidea cu numarul masinii mele).
La un moment dat am fost banat pentru ca nu respectam regulile forumului. Mi-am facut un alt user, mi l-au banat si pe acela.
Apoi am trimis 4 e-mailuri in care ceream sa mi se explice de ce am fost banat si am adaugat ca pot face cate clone doresc de la diferite computere si diverse Ip-uri.
*
Dupa o zi primesc e-mail de la forumul respectiv cu injurii si cu amenintarea de plangere penala la IGPR cu toate datele mele personale, INCLUSIV CNP (pe care nu le-am prezentat niciodata pe acel site dar banuiesc ca au fost aflate de la politie pe baza numarului autoturismului).. pe motivul de amenintare si spam.
*
Este posibil asa ceva sau e doar o metoda de intimidare ?
Cum se solutioneaza de Politie aceste plangeri ?
Pot depune la randul meu plangere penala pentru utilizare de date cu caracter personal fara acordul meu si pentru injurii/calomnie ?
Răspuns la discuția PV contestat si razgandit
Buna ziua,


Revin cu vechea problema. De fapt nu este buna solutia pe care mi-ati sugerat-o cu privire la inaintarea cererii catre IJP concomitent cu renuntarea la judecata (la termen, termen ce va fi pe 6 iunie).
Raspunsul de la IJP a fost ca NU mi se va reduce perioada de la 3 luni la o luna, desi am luat examenul, pentru ca am depus contestatie (au aflat cumva, desi nu am scos certificat de grefa si NU mi-am luat permisul inapoi). Mi-au sugerat cei de la Politie sa scot un certificat de grefa cum ca renunt la judecata si sa-l depun la politie.

Intrebarea la care am nevoie de raspuns este :

Intervalul de timp cat am stat pe dreapta (11mai - 06 iunie ,fara sa conduc) imi va fi recunoscut dupa ce pe 6 iunie (la termenul de judecata) voi renunta la contestatie ?
Imi va fi recunoscut acest interval ca perioada de suspendare a permisului ?!?!

Sau Perioada de suspendate INCEPE ABIA DUPA CE DEPUN CERTIFICATUL DE GREFA DE RENUNTARE LA CONTESTATIE ?!?! Am sanse sa mi se mai reduca de la 90 la 30 zile ?????

Răspuns la discuția PV contestat si razgandit
Multumesc pentru raspuns.

Exista vreun termen legal in care pot face acest lucru ?

Daca nu solicit restituirea permisului de conducere pe baza certificatului de grefa, sanctiunea curge in continuare chiar si dupa aceasta contestatie pe care urmeaza sa o retrag ?

Cu alte cuvine, pot merge mai departe catre IGP cu cererea de diminuare a perioadei de suspendare de la 90 la 30 zile si sa se aplice ca si cum nu as fi depus plangerea in instanta ?

Multumesc din nou
Buna ziua,

In data de 28 aprilie 2009 mi-a fost suspendat permisul de conducere categ. B pentru viteza in afara localitatii COSTESTI Buzau, peste 50 Km/h. pe perioada 90 zile. Am semnat PV, am achitat la politist suma de 270 RON si am plecat cu dovada care a expirat in 11 mai 2009 (a gresit politistul si am avut o dovada de 12 zile in loc de 15).
In data de 12 mai 2009 am trimis la judecatoria BZ o contestatie alaturi de PV, dovada si chitanta in care negam ca am avut viteza asa mare, ca cer poza, ca cer verificarea aparatului radar si anularea amenzii.
In data de 13 mai 2009, am sustinut proba de teste rutiere 13 din 15 si am fost declarat admis.
Acum , as dori sa beneficiez de reducerea perioadei de suspendare de la 90 la 30 zile fara alte complicatii.
Cum trebuie sa procedez ? Pot anula contestatia ?