Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... acuzat de spam
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

acuzat de spam

Buna ziua,
Am fost membru pe un forum (ID-ul coincidea cu numarul masinii mele).
La un moment dat am fost banat pentru ca nu respectam regulile forumului. Mi-am facut un alt user, mi l-au banat si pe acela.
Apoi am trimis 4 e-mailuri in care ceream sa mi se explice de ce am fost banat si am adaugat ca pot face cate clone doresc de la diferite computere si diverse Ip-uri.
*
Dupa o zi primesc e-mail de la forumul respectiv cu injurii si cu amenintarea de plangere penala la IGPR cu toate datele mele personale, INCLUSIV CNP (pe care nu le-am prezentat niciodata pe acel site dar banuiesc ca au fost aflate de la politie pe baza numarului autoturismului).. pe motivul de amenintare si spam.
*
Este posibil asa ceva sau e doar o metoda de intimidare ?
Cum se solutioneaza de Politie aceste plangeri ?
Pot depune la randul meu plangere penala pentru utilizare de date cu caracter personal fara acordul meu si pentru injurii/calomnie ?
Ati afirmat in prima parte a mesajului ca ati fost banat intrucat nu respectati regulile forumului.

Ati citit regulamentul forumului respectiv ca sa vedeti in ce situatii puteti fi banat?!?

In ce priveste mail-ul cu "injurii" desi imi este greu sa cred ca un admin face asta (mai ales in scris) il puteti folosi intr-o eventuala plangere penala (pentru insulta) dar trebuie sa avti in vedere si faptul ca poate dvs. i-ati provocat pe acelasi ton prin e-mailul pe care l-ati trimis solicitand explicatiile de rigoare, iar de cele mai multe ori nu se obtine rezultatul scontat.

In ce priveste utilizarea datelor cu caracter personal acestea nu constituie "obiectul de lucru" al dreptului penal ci puteti sesiza Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

Av. Adrian Posdarie
multumesc de raspuns.
Nu aparea in regulamentul acelui forum nimic legat de clone. Oricum nu asta este problema, ci faptul ca mi s-a intentat plangere penala.
Intrebare era daca e posibil sau nu ?
Stal linistit.
Nu ai nici o plangere penala. A vorbit tastatura adminului fara el.
Pana nu primesti vre-o vizita sau vre-o scrisoare acasa stai calm.
Apoi daca esti chemat undeva sa mergi insotit cu o copie printata dupa emailul in care ai fost injurat/jignit si sa vezi cum totul se rezolva in 2 minute.
Adminul acela ar trebuii sa fie bolnav daca ar fii facut vre-o plangere dupa ce tot el te-a insultat si apoi el nu a specificat nimic in legatura cu clonele de conturi deci e 1-0 pentru tine
felixtm a scris:

Stal linistit.
Nu ai nici o plangere penala. A vorbit tastatura adminului fara el.
Pana nu primesti vre-o vizita sau vre-o scrisoare acasa stai calm.
Apoi daca esti chemat undeva sa mergi insotit cu o copie printata dupa emailul in care ai fost injurat/jignit si sa vezi cum totul se rezolva in 2 minute.
Adminul acela ar trebuii sa fie bolnav daca ar fii facut vre-o plangere dupa ce tot el te-a insultat si apoi el nu a specificat nimic in legatura cu clonele de conturi deci e 1-0 pentru tine

PS: Daca imi trimiti un mesaj cu numele acelui site am sa ma ocup eu de acel admin... :magic:
Multumesc frumos de raspuns...
iti dau un pm...

merci mult din nou.