Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... acuzat de spam
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

acuzat de spam

Buna ziua,
Am fost membru pe un forum (ID-ul coincidea cu numarul masinii mele).
La un moment dat am fost banat pentru ca nu respectam regulile forumului. Mi-am facut un alt user, mi l-au banat si pe acela.
Apoi am trimis 4 e-mailuri in care ceream sa mi se explice de ce am fost banat si am adaugat ca pot face cate clone doresc de la diferite computere si diverse Ip-uri.
*
Dupa o zi primesc e-mail de la forumul respectiv cu injurii si cu amenintarea de plangere penala la IGPR cu toate datele mele personale, INCLUSIV CNP (pe care nu le-am prezentat niciodata pe acel site dar banuiesc ca au fost aflate de la politie pe baza numarului autoturismului).. pe motivul de amenintare si spam.
*
Este posibil asa ceva sau e doar o metoda de intimidare ?
Cum se solutioneaza de Politie aceste plangeri ?
Pot depune la randul meu plangere penala pentru utilizare de date cu caracter personal fara acordul meu si pentru injurii/calomnie ?
Am revenit...

Pentru a contacta administratorul acelui site a trebuit sa imi fac un cont la ei ( ce amatorism).
Am scris unui admin , un anume Bogdan. Mi-a raspuns destul de urat si intr-o limba care mai mult semana cu rRomanes devat cu romana.... Am fost banat pe acel site...motivul il stiu DECAT minorii de 8-9 ani care administreaza acel site.

SFAT: nu fii suparat ca te-au banat pe acel site. Probabil iQ tau era prea mare fata de cat puteau ei intelege.
Oricum ce puteai tu sa vorbesti cu niste putoi la care dabea li s-a uscat buricu'...
Nu am precizat despre ce site este vorba deoarece daca intra 5 persoane pe siteul lor si-au facut norma pe jumatate de an...

Sanatate , numai bine!

TOPIC INCHIS !
felixtm, utilizator