avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate MioaraB

Activitate MioaraB

Era invers. daca un personal contractual se poate transfera pe un post der functionar public. Este posibil?
Cu scuze, cred ca am uitat sa mentionez ceva foarte important. Daca postul vacant (indemnizatie crestere copil) este inspector asistent (functionar public), atunci poate fi efectuat un transfer pentru o persoana din alt compartiment care la aceasta ora este personal contractual si are doar studii liceale. Scuze inca o data ca nu am mentionat acest lucru. Multumesc din suflet.
Buna ziua. As avea nevoie de o indrumare. Lucrez in cadrul unui serviciu de asistenta sociala ca sef serviciu. Serviciul este structurat pe 5 compartimente. Problema este urmatoarea: Din cadrul unui compartiment o persoana a intrat in indemnizatie pentru crestere copil. Postul este: functionar public, inspector asistent I. In acest moment fiind descoperita activitatea, am nevoie de o persoana care sa fie transferata din cadrul altui compartiment pe acel post. Singurul compartiment unde este personal disponibil in vederea efectuarii unui transfer este compartimentul cresa.Aici posturile sunt contractuale. Intrebarea mea este: Care este procedura, baza legala pentru a efectua acest transfer, repet, in cadrul aceluiasi serviciu. Mentionez ca pentru inspector asistent I, persoana care a ocupat postul are studii superioare, iar in compartimentul cresa, sunt persoane care au doar studii liceale. Va rog sa ma indrumati in ceea ce ar trebui sa intreprind pentru a face acest transfer de personal pe perioada cat titularul postului este in indemnizatie crestere copil.Multumesc anticipat.