avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters89843

Activitate ContSters89843

Buna ziua.Va rog ajutati-ma cu un sfat.Sunt casatorita si am un copil de aproape 18 ani.Avem un apartament in care locuim impreuna cu tatal meu,care este vaduv,mama murindu-mi acum 20 de ani.Anul trecut am facut un contract de vanzare-cumparare, a apartamentului,intre mine si tata,urmand ca eu sa detin 1/2 cota acum,iar cealalta jumatate sa imi revina dupa moartea tatalui meu,pana atunci el avand drept de uzufruct pe acea parte.Acum ne-am gasit o casuta in prima comuna de langa orasul in care locuim si am vrea sa o achizitionam.
Va rog din suflet,sfatuiti-ma ce sa fac.Una dintre locuinte as vrea sa fie pe numele meu si cealalta pe numele copilului,asta ca sa evitam plata marita a impozitului,dar ma intereseaza,daca cumpar casa pe numele baiatului,la implinirea varstei de 18 ani, dar in realitate urmand sa locuim in ea, mai mult eu si sotul meu, copilul ramanand in apartament cu bunicul pt ca isi face scoala in oras...ar trebui sa ne trecem cu drept de uzufruct noi, pe contract? De asemenea ma intereseaza daca trebuie schimbat si domiciliul de pe buletin si ce implicatii ar avea acest lucru in defavoarea copilului,care pe buna dreptate,nu doreste sa renunte la oras pt comuna,oricat de limitrofa ar fi ea.Cum am putea sa facem,sa ramanem toti cu domiciliul in oras la apartament,iar casa sa fie cumparata pe numele copilului?De asemenea contractele pt utilitati,pe numele cui vor fi facute(a proprietarului-baiatul nostru,sau a celor care locuiesc in casa-adica noi?).
Sper sa nu va obosesc prea rau,dar as dori sa stiu si ce taxe notariale avem de platit in acest sens.
Va multumesc din suflet si va doresc numai bine!