avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela851

Activitate mihaela851

Răspuns la discuția drepturile salariale
Firma la care am lucrat avea practic 4 angajati-administratorul , care nu era niciodata in oras, pentru ca locuieste in alta tara, directorul economic, eu si inca un coleg care era prieten persoanal al directorului economic-in cazul in care as fi vrut sa cer ajutorul colegilor, nu as fi avut de unde sa obtin acest ajutor. Notele de lichidare nu s-au dat nici unei persoane care a plecat din firma. Eu sunt singura careia i s-a semnat un proces-verbal de predare a situatiei, la cererea mea.
Răspuns la discuția drepturile salariale
Nu mi s-a facut fisa de lichidare. Am lucrat ca asistent manager, nu ca gestionar si nu am plecat disciplinar. A fost demisie (deci, la cerere) acceptata de angajator(art. 79). Cat despre calificativ, nu stiu despre ce vorbiti, pentru ca la noi la firma nu s-a pus niciodata problema de calificative acordate angajatilor(nu stiam ca se face acest lucru).
Buna ziua!
As vrea sa aflu si eu cate informatii referitoare la drepturile salariale. Eu am plecat prin demisie de la firma la care am lucrat si cu un proces-verbal semnat si stampilat de firma ca situatia pe care am predat-o era in regula. Firma mai are sa imi dea niste bani-restul de luat din ultima luna la care am lucrat. Problema este ca ei vor sa ma acuze de niste greseli pe care nu le-am facut , ca sa imi retina banii. Pot face asta? Eu pe oamenii astia i-am vazut de multe ori mergand pe langa lege si avand castig de cauza. Exact acelasi lucru l-au facut si cu angajata dinaintea mea. La ITM , persoana care se ocupa de firma lor este foarte serviabila cu ei (le accepta statele de salrii cu intarziere, ii informeaza de data la care fostii angajati s-au prezentat sa isi ridice cartea de munca,etc.) Au practic "pile". Am depus cerere la ITM sa mi se elibereze o copie dupa decizia de desfacere a CIM, intrucat firma nu mi-a dat o copie(m-au amanat , sugerandu-mi ca o sa mi se dea o copie dupa decizie in momentul in care voi renunta la drepturile salariale. Mi-e teama ca si cererea de la ITM va fi respinsa , avand in vedere relatia lor "stransa" cu persoana care se ocupa de firma lor la ITM. Ce fac?Pot sa imi mai aduca acuze si acum , dupa ce CIM e incetat si dupa dce au semnat ca situatia predata era in regula? Va rog frumos, raspundeti-mi, pentru ca nu stiu ce sa fac.