avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate mmf

Activitate mmf

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca pentru inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor cu privire la schimbarea sediului, la cesiunea partilor sociale si la modificarea asociatilor (din 3 asociati raman 2) mai am nevoie si de alte acte decat urmatoarele:
- cerere de inregistrare
- hotarare AGA
- dovada privind noul sediu
- avizul proprietarilor privind schimbarea destinatiei imobilului
- contractul de cesiune
- actul contitutiv actualizat
- declaratia-tip pe propria raspundere
- delegatia pt persoana desemnata sa indeplineasca formalitatile legale
- copii certificate conform cu originalul de pe actele de identitate ale asociatilor

Toate aceste acte sunt valabile doar cu stampila firmei si semnatura tuturor asociatilor? Trebuie autentificat sau certificat vreunul dintre ele?

In cazul in care nu exista noi asociati sau administratori, mai este nevoie sa depun si declaratiile pe propria raspundere ale asociatilor, respectiv administratorilor deja existenti, precum ca indeplinesc conditiile legale pt detinerea acestor calitati, precum si specimenele lor de semnatura?

De asemenea, va rog sa imi spuneti, estimativ, cat costa inregistrarea acestor mentiuni in registrul comertului.

Multumesc!

O zi buna!

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: urmeaza sa ma angajez ca jurist la o firma si nu stiu daca trebuie sa ma inscriu si in Colegiul Consilierilor Juridici. Printre atributiile mele ar fi si aceea de reprezentare a societatii in instanta. In ce situatie pot indeplini aceasta atributie? Numai daca ma inscriu in Colegiul Consilierilor Juridici? Iar in cazul in care ma inscriu, sunt obligata sa imi gasesc si un indrumator?
Va multumesc si va doresc o zi buna!
Maria