avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate 80kln

Activitate 80kln

Răspuns la discuția Anulare titlu proprietate
A fost emis un titlu de proprietate pt teren agricol pe numele bunicului meu (acum decedat, eu fiind unicul mostenitor) si pe numele mamei unchiului (decedata si ea), cumnata bunicului meu.
Au mai fost emise 2 titluri de proprietate pt teren cu vegetatie forestiera, unul la fel pe numele buniclui si a cumnatei lui, si unul doar pe numele bunicului. Asa au fost facute cererile de retrocedare se pare.
Acum unchiul meu solicita anularea titlurilor mentionate, emiterea a doua titluri de proprietate pt teren agricol, unul pe numele bunicului meu si unul pe numele mamei lui, iar in privinta terenului forestier solicita emiterea unui singur titlu emis pe numele ambelor persoane (bunicul si mama unchiului).
La suprafete nu sunt obiectii, doar ca doreste anularea titlurilor existente de care stia si emiterea altora dupa cum am aratat mai sus.
Multumesc
Buna,
Un unchi mai indepartat a inaintat o actiune pt anularea unor titluri de proprietate emise in urma cu circa 7 ani de zile. El stia de ele, de aceea vreau sa fac apel la textul de lege unde se specifica faptul ca daca au trecut 3 ani de zile actiunea este respinsa. Puteti va rog sa ma ajuntati cu articolul de lege unde se specifica acest lucru?
M-ar interesa si articolul si legea in care se specifica faptul ca titlurile de proprietate se elibereaza pe numele mostenitorilor care fac cerere.
Multumesc
Buna,
Revin si eu cu intrebarile, scuza ca va tot bat la cap.
Situtatia pe scurt: in perioada 1 septembrie 2008 - 31 august 2009 am profesat in invatamant. Data estimata pt a naste 9 noiembrie 2009. Contractul imi expira deci la 31 august. Acum urma sa ma inscriu la examenul de titularizare, dar datorita faptului ca am urmat facultate de 3 ani - am fost primul an care a prins aceasta organziare - si in acesti 3 ani cursurile de pedagogie nu au fost incluse, nu pot. Eu ma bazam pe faptul ca acest curs se poate urma in termen de 3 ani de cand incep sa predau. Dar surpriza: este valabil doar pt cei care au urmat invatamant de lunga distanta... Eu fiind primul an cand s-a schimbat, am ramas pe dinafara.
Am inteles din raspunsurile dvs ca cea mai la indemana optiune pt mine in aceasta situatie ar fi sa intru in somaj incepand cu 1 septembrie, dar acum sunt speriata, ca poate nu mi se acorda.
O colega mi-a zis ca daca intru in concediu prenatal inainte de a-mi expira contractul la 31 august, atunci perioada pana cand nasc ar fi vazuta ca perioada in care am obtinut venituri, si n-ar mai fi nevoie de somaj pt a primi indemnizatia pt cresterea si ingrijirea copilului. Se poate face asa ceva?
Si daca intru in somaj, nu o sa-mi faca greutati persoanele responsabile la primarie in aprobarea dosarului?
Off, sunt disperata....
Scuze pt lungimea mesajului, va multumesc anticipat - din nou - pt lamuriri.
Buna,
Sunt profesor suplinitor si in cazul meu contractul de munca inceteaza la data de 31 august 2009.
Sunt insarcinata si am termen pentru nastere in jur de 5 noiembrie.
Anul acesta urmeaza sa dau examenul de titularizare, dar tinand cont ca sunt intr-un judet pilot - Constanta - nu stiu daca as reusi sa prind un post intr-o alta institutie, in ce conditii.
Intrebarea mea: tinand cont de datele de mai sus, cum as putea sa fac sa ma incadrez pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului?
M-am gandit la doua variante:
1. de preferat daca se poate:
-anunt la scoala ca sunt insarcinata
-inainte de 31 august cand mi se termina contarctul intru in concediu prenatal, in care voi fi pana la nastere. Dupa nastere, am inteles ca este un concediu postnatal, pana la intrarea in cel de crestere a copilului.
2. din ce am citit mai sus as putea intra in somaj 2 luni pana la nastere. Se poate asa ca ultima varianta?
Multumesc