avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Geanina Macovei

Activitate Geanina Macovei

Răspuns la discuția Sa ajutam un prieten!
Pentru Ares_3 am de facut 2 precizari: 1.topicul "Sa ajutam un prieten !" nu era nicidecum o reclama ci doar o incercare de a obtine ceva de munca pentru un om disperat, care nu vrea pomana ci doar sa munceasca; 2. datele de contact nu erau ale mele adica ale autorului mesajului...In sfarsit, era doar un apel la o mare comunitate si nu pentru cei cu ochelari de...cal!!
Am inteles!Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Multumesc pentru raspuns.

Vroiam insa sa stiu insa,care e termenul, de bun simt de altfel, pe care eu l-as astepta inainte de a merge in instanta, in ideea in care angajatorul tergiverseaza lucrurile.
Referitor la acest salariu compensatoriu, va rog sa-mi spuneti daca exista un termen legal in care angajatorul este obligat sa-l plateasca?Sau mai bine spus, dupa cat timp de asteptare, pot recurge la instanta?
Mentionez ca angajatorul spune ca-l va plati atunci cand va avea bani si... ca din punctul lui de vedere are la dispozitie 3 ani pentru plata. Eu stiu ca prescriptia de 3 ani se refera, in acest caz, la angajatul concediat.

Iata pe scurt, contextul:
Contractul meu de munca a incetat cu 07.05.2010, cu art.65 CM, am primit drepturile salariale la zi, mai putin acest salariu si niste diferente din 2009. aceste diferente reprezinta 25% din salariu. Fiind firma de constructii, in lunile de iarna, respectiv ian si febr 2009, am fost platiti cu 75% din salariu si conf. Legii Casei Constructorului si trebuia sa stam acasa dar sa fim la dispozitia angajatorului. Insa la intelegere cu acesta, am fost, toti salariatii Tesa la program normal, urmand ca diferenta de 25 % sa fie acordata pe parcursul intregului an 2009. Fapt ce sa si intamplat doare pentru o parte dintre angajati.
Acum fiind disponibilizata, impreuna cu alti colegi, am facut sesizare la ITM pentru recuperarea acestor sume, urmand sa mergem si in instanta.

Va multumesc pentru atentie si raspuns!
Răspuns la discuția proces neplata salarului
Referitor la acest salariu compensatoriu, va rog sa-mi spuneti daca exista un termen legal in care angajatorul este obligat sa-l plateasca?
Iata pe scurt, contextul:
Contractul meu de munca a incetat cu 07.05.2010, cu art.65 CM, am primit drepturile salariale la zi, mai putin acest salariu si niste diferente din 2009. aceste diferente reprezinta 25% din salariu. Fiind firma de constructii, in lunile de iarna, respectiv ian si febr 2009, am fost platiti cu 75% din salariu si conf. Legii Casei Constructorului si trebuia sa stam acasa dar sa fim la dispozitia angajatorului. Insa la intelegere cu acesta, am fost, toti salariatii Tesa la program normal, urmand ca diferenta de 25 % sa fie acordata pe parcursul intregului an 2009. Fapt ce sa si intamplat doare pentru o parte dintre angajati.
Acum fiind disponibilizata, impreuna cu alti colegi, am facut sesizare la ITM pentru recuperarea acestor sume, urmand sa mergem si in instanta.

Va multumesc pentru atentie!
Răspuns la discuția Curs auditor intern si extern
Acum am vazut ca este vorba despre contabilitate. E un domeniu in care nu ma pricep.Sorry.
Răspuns la discuția Curs auditor intern si extern
Auditor intern/extern- in ce domeniu?
Am inteles ca la acest moment nu am ce face. Intrebam ce pot face apoi, ce articole pot invoca...daca exista, daca pot avea castig de cauza...
Multumesc!
Nu am primit inca nici un document. Sunt alti colegi care au primit deocamdata. La toti motivul invocat a fost acelasi-cel economic.Situatia mea este la nivel de discutii, insa n-as vrea sa ma ia pe nepregatite.
Multumesc!
Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema. Angajatorul meu face disponibilizari pe motive economice. Eu detin un post pe cumul de functii, 3 dintre ele necesitand cursuri de specializare pe care eu le-am efectuat. Acum inteleg, ca doreste disponibilizarea mea si repartizarea functiilor mele, secretarei,pe care intentioneaza chiar sa o trimita la acele cursuri, pe care eu deja le detin. Pot contracara cumva aceasta decizie? Precizez ca firma are nevoie de acele specializari, fara de care nu poate participa la licitatii.
Va multumesc!