avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1146 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanam2

Activitate bogdanam2

Multumesc pt sugestie!
In curand o sa incerc in persoana diversele strategii., poate am :luck:
Din pacate in Bucuresti nu am acces la e-mail, asa ca ma bazez pe informatiile colectate prin bunavointa domniilor voastre de pe acet site!
Cu recunoastinta,
Bogdana
Culmea este ca am facut deja asta: inspectorul si sefa lui au vazut dosarul si au zis ca imi refac cartea, dupa care am depus cererea inregistrata la ITM pt continuare, dar dosarul nu a mai ajuns la el. S-a oprit la juridic la ITM, care m-a trimis dupa lichidator...Daca ati citit romane de Kafka, nu sunt departe..
Multumesc mult
B
Domnule Cornel,

Multumesc mult pentru raspuns si clarificarile privind legile in viguare!

Am inteles punctele 1 si 2.
Sant acum pe calea 2, dupa ce voi afla coordonatele lichidatorului de la Oficiului Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti, cum imi indica domnul Valeriu (multumesc!)

Referitor la paragraful 3 din lege "duplicatul se va elibera de catre unitatea care detine scriptele unitatii reorganizate ", asta insemna "lichidatorul", daca il gasesc.
Legea nu spune totusi ce fac daca nu gasesc lichidatorul sau nu are documentele. Monitorul ofical ...si apoi ?

De asemeni nu stiu unde as putea gasi un raspuns la intebarea:
Copia xerox legalizata (stampila notariala) a cartii de munca datind din 1993 est valabila legal?
Poate ea fi utilizata ca baza a re-creerii carnetului de munca sau in loc de?

Multumesc inca o data pt clarificari.

************
Domnule Valeriu,

Multumesc pentru sugestii, sant foarte practice si imi deschid cateva posibilitati de solutionare!
Poate, cum spuneti, nu mai am de fapt nevoie de Carnet daca am alte acte doveditoare ale vechimii. O sa incerc la scanare si daca accepta ceea ce am, este un semn bun.

Eu inca sper sa dau de carnetul original, probabil la lichidator.

Intre timp am aflat de pe site-ul gratuit al Oficiului Registrului Comertului de pe langa Tribunalul "[ link extern ] "
ca firma s-a dizolvat la 2 luni dupa vizita doamnei X. Deci ITM a dat cu adevarat carnetul la representanta firmei, doamna X, si m-a indrumat sa caut lichidatorul.
Ramine totusi neclar de ce lichidatorul nu le-a depus din nou la ITM, cum ar fi legal?

Domnilor Valeriu si Cornel, multumesc inca o data si apreciez foarte mult lamuririle si incurajarile dumneavoastra!

Urari de bine,
Bogdana


Domnule Valeriu,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt!
Inteleg mai bine acum care sant alternativele pe care le am si imi dau seama ca poate dura mult, dar cel mai greu este ca nu imi stiu clar drepturile...

Mai am o nelamurire:
In cazul cel mai negativ, cine are obligatia legala sa-mi elibereaze un nou carnet de munca in ipoteza ca am hartiile de vechimede la celelalte unitati ? Lichidatorul, ca fiind ultima instanta care a avut carnetul? Daca nu il gasesc sau nu raspunde unde ma duc?

Multumesc inca o data si cele bune,
Bogdana
Buna ziua,

Am urmarit pe site-ul DVS mesajele prind carnete/carti de munca pierdute, cu toate acestea situatia mea este diferita si imi permit o noua intrebare.

Am inceput procesul de a-mi recupera carte de munca in 2008, pentru a il da la "scanat", eu avind peste 15 ani de lucru in Romania, dupa care in 1992 am emigrat in Canada. Mama mea a facut toata alegatura, dar nu mai poate sa continue din motive de sanatate.

Carnetul de munca a ramas pentru mai multi ani la ultima societate privata unde am lucrat inaitea plecarii in Canada in 1992, apoi a fost depus la ITM Bucuresti unde a stat pina in 2005 cand a fost ridicat de "reprezentanta societatii, doamna X", conform raspunsului la cererea de returnare a carnetului depusa la ITM.
ITM-ul mi-a dat numele persoanei care a ridicat carnetul si data, fara a mentiona in ce calitate a ridicat carnetul, si fara adresa, telefon, etc. Deci nu stiu cum sa ajung la aceata persoana.

Societatea s-a desfiintat in 2003 sau 2004, conform cu scriptele ITM, deci carnetul a fost ridicat dupa inchiderea societatii. Exita baze legale pt ca un lichidator sa ridice cartile de munca?

In plus, la cererea mea de a refacere a cartii de munca dupa o copie xerox legalizata din 1993, mi s-a raspuns tot de ITM sa caut "lichidatorul" prin Tribunalul Bucuresti si sa-i cer lui carnetul si/sau sa-l urmaresc in justitie.

Am 2 intrebari:
1. Cum gasesc lichidatorul si ce trebuie sa-i cer?
In caz ca NU am raspuns de la lichidator, ce hartie imi trebuie pt ca sa conving ITM sa-mi refaca cartea de munca, tinind seama ca nu eu am pierdut-o. Cum obtin aceasta hartie?

2. Copia xerox legalizata (stampila notariala) a cartii de munca datind din 1993 est valabila legal? Poate ea fi utilizata ca baza a re-creerii carnetului de munca?

Va multumesc mult pentru orice indicatie si lamurire!
Cu respect
Bogdana
din Montreal