avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu2009

Activitate ovidiu2009

multumesc frumos!
Titlu de proprietate este emis pentru toata suprafata de pamant care le revine la cei 7 frati, poate nu am fost destul de clar! Atunci, eu, o sa ma duc cu titlul de proprietate unde? Vreau sa vad si eu care este suprafata de pamant care ii revine mamei mele, nu e corect? La cadastru?
inseamna ca notarul de la cabinetul notarial unde s-a incheiat tranzactia...??? ca normal trebuia sa fie si mama mea de fata sau sa aiba o procura ceva din partea mamei mele, nu?
d-asta intrebam daca imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac !Cred ca cel mai bine merg la primarie cu certificatul de proprietate (acea copie de care ziceam) si cer sa ma puna in proprietate conform documentului, nu? (numai ca eu sunt fiul mostenitoarei-dar am dreptul, nu?)
cum a putut sa vanda partea lui si a mamei mele si ce pot face eu pentru a intra in posesie ?
am inteles ca a vandut si partea lui si a mamei mele; tocmai de aceea intreb ce pot face pentru a intra in posesie!
Buna ziua,
As dori sa aflu cum pot intra in posesia unei suprafete de pamant-mostenire de la mama mea(care nu mai este in viata)-, avand in vedere urmatoarele:
-mama mea a mai avut 6 frati si -n urma decesului parintilor ei(a bunicilor mei) pamantul bunicilor s-a impartit intre cei 7 copii;
-am avut un act(ceva hotarare de tribunal, intelegand ca a avut loc un proces in tribunal pentru a se face impartirea pamantului, cred) in care era specificat faptul ca cinci dintre frati aveau cate o cota parte iar ceilalti doi(mama mea si celalalt frate al ei-unchiul meu) aveau o suprafata de pamant amandoi;
-am aflat ca fratele mamei, unchiul meu ar fi vandut pamantul unei alte persoane si ma intreb cum a putut face acest lucru si ce pot face pentru a intra in posesia partii care i se cuvenea mamei mele;
-mentionez ca am o copie dupa un titlu de proprietate pe toata suprafata de pamant care a fost impartita celor 7 frati;
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
daca divortul se produce din cauza unei parti; adica eu am probe ca sotia m-a inselat-mai precis poze cu ea si amantul- conform noii legi?
doresc sa aflu ce se intampla cu apartamentul in caz de divort.Mai precis, ce drepturi am eu asupra apartamentului.
Vointa partilor?????????
godspeed a scris:

In conditiile enuntate, inteleg ca socrii si-au luat toate masurile de precautie in cazul unui potential divort, intelegand sa-l gratifice numai pe copilul lor.
Practic, uzufructul socrilor a devenit uzufructul soacrei si poate inceta fie prin conventia dintre nuzii proprietari (voi) si dansa, fie prin decesul dansei.
Practic va pune in imposibilitate de vanzare, cum greu gasesti clienti doar pentru nuda proprietate, fara a putea beneficia de uzul imobilului pana la o data incerta.
Ceea ce va ramane, din cate inteleg eu din speta, este sa cadeti la un acord amiabil cu soacra pentru a gasi o solutie de incetare a uzufructului in termeni reciproc benefici, altfel partajati nuda proprietate si platiti impozitul aferent imobilului fara a beneficia si de uzul lui...

sa cad la un acord cu soacra nu cred ca vrea; mai bine astept sa-i vina ordinul de incorporare!
asta ca tot continua sa bea si sa fumeze chiar si dupa ce doctorul a atentionat-o ca nu-i a buna cu aceste vicii.
Inteleg ca unul dintre soti o sa obtina apartamentul, cu conditia sa respecte abitatia viagera pentru vanzatorul care este inca in viata, urmand ca celalalt sa fie despagubit cu cat? Cu contravaloarea a 1/3 din valoarea apartamentului sau cum?