avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate alina101

Activitate alina101

nu...este vorba de o mostenire : mama de la bunica, bunica de la strabunica.
Actul de proprietate al strabunicii nu exista.
In schimb exista o hotarare judecatoreasca care constata in 1981 cand se face partajul succesoral al bunurilor strabunicii ca aceasta din urma a lasat un teren rascumparat de aceeasi strabunica cu actul X din 1927 inregistrat la Bucuresti la Departamentul agriculturii.
Eu nu inteleg de ce trebuie sa demonstrez ca strabunica mea a fost proprietara....atata timp cat exista niste hotarari judecatoresti care constata acest lucru si iau decizii in urma acestor constatari...decizii de partaj succesoral...
Poate sunt eu nebuna...mama plateste impozit aici in urma mostenirii , pe numele ei din 1990.
19 ani in care toti au fost de acord ca acest act de mostenire e valabil....acum nu mai sunt valabili????????
Poate reuseste sa ma "lumineze cineva"..
Va multumesc.
As dori sa stiu daca intabularea se poate face pe baza certificatului de mostenitorin urmatoarea situatie: Mama mea este mostenitoarea bunicilor mei din 1990 care au mostenit un teren de la strabunicii mei (morti in 1954) .Terenul respectiv este cumparat in 1927 dupa cum scrie in actele de mostenire ale mamei dar nu avem nici un act de proprietate nicaieri si nici la arhiva nu gasim nimic.
Cei de la oficiul judetean de cadastru zic ca nu putem intabula acest teren desi toate taxele sunt platite pe numele mamei incepand cu 1990 , anul mortii bunicii.
Ma intereseaza ce as putea sa fac, cui sa ma adresez.