avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate mate ilona

Activitate mate ilona

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie:
Dupa decesul parintilor am mostenit impreuna cu cele doua surori o casa si un teren de 2500 mp. Surorile mele locuiesc in Ungaria din anul 1990. Dupa ce am facut o evaluare a terenului si casei cu un evaluator autorizat, ne-a iesit o suma si am ajuns la o intelegere intre noi, ca daca platim cota parte pt. ele, ar iesi din indiviziune.
M-am dus singura la notar, si am rezolvat succesiunea (fara prezenta lor, pt. ca nu au putut veni ), conform caruia fiecare are 1/3 parte. Anul trecut am reusit sa ne intelegem cu sora cea mare, platind partea ei, (facand partajarea) ,si acum detin eu 2/3 parte. Cu sora cealalta nu am putut rezolva nimic din mai multe cauze. Ea nu a fost de acord cu suma , ce urma sa platesc. Intre timp a decedat. In Ungaria are familia, sot, si doi copii, casa, teren.
Dupa deces am vorbit cu sotul surorii mele (si copii), care a cerut sa facem din nou evaluarea, ca nu este de acord cu suma propusa.
Nu stiu, daca are rost sa amintesc, casa e in stare nelocuibila, in curs de destramare.
Mentionez, ca in ultimii 11 ani nu au fost acasa nici sotul, nici copii. (adica in Romania). Din 2005 eu platesc taxele si impozitele aferente casei, terenului.
Am tot chemat acasa,ca macar sa facem succesiunea dupa sora mea, dar nu vor sa vanda, dar nici nu sunt de acord cu nici o idee a noastra.
Am si eu familie,(2 copii) am vrea sa construim , sa demolam casa veche, dar nu ma pot misca, pana nu e pe numele meu. Asa stiu. Nici nu pot sa vand, ca sa terminam odata ...
Intrebarea mea ar fi: ce se poate face in aceasta situatie?
Exista vreo cale de rezolvare fara a ajunge la tribunal?
Sau care este sansa mea de a construi pe acest teren - sau de a vinde (ce nu as dori totusi)?
Mai am o intrebare: pot sa parcelez terenul, si sa vand din el , ca sa pot plati pe rude? Pot sa construiesc pe teren fara acordul lor?
Cum pot sa oblig sa vina in Romania , sa rezolvam aceasta problema?
Multumesc pt. rabdare, si astept raspuns, ca nu stiu ce, si cum sa fac.
Cu stima,
M.I.