avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate gabi63

Activitate gabi63

Răspuns la discuția Fila CEC
Dar atata timp cat eu nu sunt administratorul firmei, nu eu am semnat fila CEC, nu am semnatura in banca, pot sa patesc ceva?
Discuție Fila CEC
Buna ziua, doresc un raspuns la o problema. Sunt actionar si angajat in functia de director la o firma de constructii, iar anul trecut in luna martie firma a inceput o lucrare in subantrepriza la o scoala din alt judet. In luna septembrie, antreprenorul m-a anuntat sa sistez lucrarile, deoarece el nu a incasat banii de la Primaria din comuna respectiva si ca el m-a platit pana atunci din banii lui. Noi fiind o firma mica, am luat materialele de constructii de la doua firme locale la care le-am lasat la fiecare cate o fila CEC garantie, numai stampilata si semnata de administratorul firmei (care nu sunt eu). La o firma am luat marfa de 60.000 lei si a mai ramas de platit 9000 lei, iar la cealalta am luat de 21.000 lei dar nu s-a platit nimic. Lucrarea era executata in proportie de 35-40% si daca a fost sistata nu am mai avut de unde plati facturile. Cei doi au completat si depus in banca filele CEC si au fost refuzate la plata din lipsa de disponibilitati. In februarie anul acesta au facut amandoi reclamatie la Politie, am fost chemat la audieri si le-am explicat ca nu eu am semnat filele, deoarece eu nu sunt administratorul firmei si nici nu am drept de semnatura in banca, reclamatia fiind facuta pe numele meu, deoarece eu le-am dus si eu ma ocupam de lucrare. Azi am primit iar telefon de la Politie si mi sa spus sa vin iar la audieri si sa stea de vorba cu mine si procurorul. Acum nu stiu ce sa fac, deoarece eu am antecedente penale de natura economica care a fost in anul 1999. Intreberea este daca cu ocazia asta poate sa-mi dea mandat de arestare preventiva?