avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate uarevar

Activitate uarevar

buna ziua! daca se poate sa ma ajutati cu o problema.

In anul 2003 am incheiat cu Consiliul Local un contract de inchiriere, unde s-a trecut mentiunea "locuinta de serviciu", contractul de inchiriere fiind accesoriu contractului meu de munca.Precizez ca sunt angajat MIRA-politist.
Contractul meu de inchiriere a expirat in august anul trecut, astfel ca doresc cumpararea acestei locuinte.
M-am interesat la primarie despre acest demers, insa mi s-a spus ca nu este cu putinta fiind vorba de LOCUINTA DE SERVICIU.
As vrea sa cer pe calea instantei radierea mentiunii de LOCUINTA DE SERVICIU, intrucat am studiat legea 85/1992 si 61/1990 si am vazut ca LOCUINTA DE SERVICIU este CONSTRUITA DIN FONDUL DE STAT SAU AL UNITATII ANGAJATOARE.
Insa aici intervine adevarata problema.Locuinta in speta este construita din fond privat, respectiv este un apartament intr-o fosta casa nationalizata (Decretul 92/1950), deci nu pot cere cumpararea locuintei in baza legilor 85/1992, 61/1990 sau 114/ 2006. De legea 112 nici nu poate fi vorba, iar acum sunt intr-o mare dilema.
CE TEMEI JURIDIC POT AVEA PENTRU CUMPARAREA ACESTEI LOCUINTE?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!