avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate Iuliana Silaghi

Activitate Iuliana Silaghi

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Lamurita!
Multumesc si sa aveti parte de sarbatori linistite.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc. Am tot citit si recitit legea. Luna octombrie a avut 23 de zile lucratoare, din care ea a lucrat doar 9. Jumatate ar fi insemnat 11,5.
Buna ziua,
fiica mea a lucrat cu contract de munca pe perioada nedeterminata din iunie 2014 la o societate. In 19 septembrie societatea a trecut-o in concediu fara salar, pana in 11 decembrie, cand i-a inchis contractul (nu au mai avut de lucru).

Din 21 octombrie 2014 s-a angajat in alta parte, cu contract de munca.
In toata perioada a avut un contract de mandat la o societate de asigurari, unde a obtinut venituri de aproximativ 107 lei in septembrie si 69 lei pana in 20 octombrie.
Trebuie sa nasca in iulie 2015. In aceasta situatie va primi indemnizatie de concediu de crestere a copilului, lucrand cu contract de munca doar 9 zile in octombrie, respectiv 15 zile in septembrie?
Multumesc anticipat.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am construit o c asa de vacanta pe teren concesionat de la Primarie.
Vrem sa intabulam casa, dar ne lovim de reua credinta a consilierilor locali -din opozitie.
Consilierii locali nu voteaza dezmembrarea din CF a parcelei respective ca sa putem intabula terenul si casa. Pana in primavara vechiul consiliu a aprobat dezmembrarea terenului, dar cei noi ...se abtin. Am fost si la sedinta de consiliu si n-au facut altceva decat sa se certe, sa spuna ca se abtin, fara sa dea explicatii de ce. Sau sa propuna o alta solutie.
Ce alta solutie avem? Se poate intabula casa pe teren concesionat? Ce acte sunt necesare in aceasta situatie?