avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate Marinescu Lucian

Activitate Marinescu Lucian

Multumesc pentru raspuns. Creditorul a fost o banca nu un recuperator de creante.
Am o executare silita. A inceput in 2012. In 2017 executorul a incetat executarea conf. art.371 din C.pr. civ. din cauza lipsei de bunuri. In 2019 o instanta constata perimarea cererii de chemare in judecata pentru validare poprire.In 2020 incepe la un alt executor o noua poprire pemtru acelasi credit. In 2022 inceteaza executarea in baza art. 703 Cod pr. civ. In Dec. 2022 a inceput o noua executare silita cu alt executor. (al treilea).Acest INVESTCAPITAL LTD (din Malta), nu renunta. Eu nu am de unde sa-i dau. Cat va mai dura aceste proceduri?
Multumesc. Asa o sa fac. Sunt un timp principial si nu concep ca un reprezentant al justitiei (executor) sa-mi bage mana in buzunar fara sa faca nici cel mai mic efort si trei instante sa zica ceva si a patra sa schimbe tot.
Este un raspuns realist pe care il stiam deja din experiente anterioare. Deci nu poat face recurs pe persoana fizica sa spun asa, cu judecare in lipsa? Nu am nici o varianta?
Nu inteleg de ce. Am un proces cu un executor prin care cer returnarea sumei de 2000 lei pentru comision calculat in plus si stabilit de instante. Credeti ca este un avocat care sa ma reprezinte in recurs pentru ce vreau eu?
Vreau sa fac recurs la o hotarare judecatoreasca civila. Conf. NCPC art.83 se prevede ca in calitate de persoana fizica trebuie sa fiu reprezentat de un avocat. Se poate si fara reprezentare? Prin depuner cerere recurs si judecata in lipsa?
Referitor la Declaratia unica cu venituri din 2022. Daca am depasit cu 3000 lei suma cumulata a celor 12 salarii minime (30600 lei), fiind pensionar cat am de plata CASS -ul pentru un PFA?
Legea nu s-a schimbat. Este aceeasi. Este vorba de interpretarea ei. Acest impozit diferentiat pe nr. de masini este valabil de 3 ani (a fost introdus pe vremea lui Fagadau)
In Constanta impozitul pe autoturisme se impoziteaza diferentiat daca ai mai multe mijloace auto. La primul se majoreaza cu 10,4% (cum prevede codul fiscal) la al doilea cu 20% iar de la al treilea cu 50%. Acest mod de calcul functioneaza de trei ani. Este corect? In anii precedenti atat Orban cat si Citu spuneau ca nu exista impozitari suplimentare la mijloacele auto la persoane fizice dar la noi se poate.