avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate karmem

Activitate karmem

ideea este ca mi-au dat si cadrul legal respectiv...art 112#6, si au mai spus ca nu se pot depune intr-o luna 2 declaratii 010, una ca te inscrii pt imp pe venit, si alta tot in martie ca ai depasit plafonul, pt ca plafonul l-am depasit in martie si trebuie sa depui 010 exact in luna in care ai depasit plafonul.
da evident...odata impozit pt profitul obtinut, iar cand distribuiti profitul net....pe dividende......iar platiti 16% impozit pe dividende persoane fizice!
cat despre micro, eu chiar in primul trimesctru, respectiv, martie 2013 am depasit plafonul si la finante mi-au zis sa nu mai depun nici 010 nici d 101pt luna ianuarie, sa raman in continuare la profit!
Răspuns la discuția amortizare nedeductibila fiscal?
buna ziua..m-am lovit de aceeasi situaie ca si dvs, in 31.12.20111 am inreg reevaluarea, amortizare inainte de reeval unei cladiri era de 179 lei iar dupa reevaluare este 322 lei, diferenta este nedeductibila?asa se intelege, va rog sa-mi raspundeti!
capul prost....nu a introdus la cheltuieli de exploatare si suma cu impozitul pe profit ....conform si instructiunilor de completare pe care le-am citit...culmea...acum sper sa fie bine!!!!!!!!!
nu stiu daca mai pune cineva intrebari asa incalcite ca mine:)

LA RANDUL 12, ELEMENTE SIMILARE CHELTUIELILOR, EU AM INTRODUS SUMA TOTALA A IMP PE PROFIT, adica cea dinainte de a scadea sponsorizarile deductibile(4643) dar acum am introdus suma care de fapt o aveam in rulaj la 691 si 441 adica (4643-929=3714) si acum imi da profit net 18180, cred ca aici era problema!
pana la randul 10 da imi da
dupa aia la profitul net..., nu mai exista corelatie...cand este vorba de profitul net, in balanta am 18180, in bilant 18180, iar in declaratia 101 am 17251 lei ceea ce inseamna 18180-17251= 929 exact sponsorizarea deductibila
am incercat si dupa cum mi-ati zis si daca scad nu-mi mai da pana la randul 10 corelatie cu bilantul...daca v-as trimite sumele, sau un fisier atasat....credeti c a ma puteti ajuta?
buna ziua, am o nelamurire , nu am corelatie intre d 101 si bilant...pt ca am avut o sponsorizare din care deductibila la imp profit 929 lei.....imp pe profit ar fi venit de inregisrat la 31.12.2012, 383 lei, iar eu am inregistrat in rosu doar diferenta...546, lei...astfel dupa aceasta miscare, la sf lui 31.12.2012, in balanta pe baza careia se intocmeste bilantul..am un sold creditor de 18180 lei, iar in d 101 la randul 23-profit...am 17251 lei ( exact dif dintre 18180 -546)...nu inteleg unde gresesc........ma puteti ajuta?