Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit amortizare nedeductibila fiscal?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

amortizare nedeductibila fiscal?

reevaluarea efectuata la sfarsitul anului 2010 pentru cladire de catre evaluatori atestati da dreptul deductibilitatii diferentei de amortizare aferente reevaluarii la o societate sau se va considera cheltuiala nedeductibila fiscal la calcularea impozitului pe profit incepand cu anul financiar 2011

Va multumesc anticipat
Aveti aici un articol privind reevaluarea imobilizarilor si tratamentul contabil al acestora,( cu exemple) publicat de avocatnet.

www.avocatnet.ro/content/art...
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
va multumesc pentru lincul trimis...le-am studiat.. dar pana la urma tot raman cu intrebarea initiala tinand cont de OUG 34/2009 in care se prevede modificarea Codului Fiscal cu privire la impozitarea rezervelor din reevaluare a mijloacelor fixe , efectuate dupa data de 01.01.2004-care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale- s-a prelungit si pentru anul 2011 sau era valabil numai 01.05.2009-31.12.2010?
Eu stiu ca OUG 34/2009 este in vigoare.
Aici aveti ultimele modificari
[ link extern ]
Pana la urma m-am lamurit, va trebui sa impozitez diferenta de amortizare provenind din partea din reevaluare...mersi pentru informatiile trimise noutate pe care pot folosi e trecerea la alte rezerve a valorii de amortizare provenind din reevaluare..

O zi buna
buna ziua..m-am lovit de aceeasi situaie ca si dvs, in 31.12.20111 am inreg reevaluarea, amortizare inainte de reeval unei cladiri era de 179 lei iar dupa reevaluare este 322 lei, diferenta este nedeductibila?asa se intelege, va rog sa-mi raspundeti!