avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate dorss

Activitate dorss

Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
Buna sunt Dorel si in 2007 am fost condamnat definitiv la 2 ani 6 luni cu suspendare, cu termen de incercare de 4 ani si 6 luni pt accident din culpa.Intrebarea este daca acum in anul 2009 termin facultatea de Drept, daca iau licenta, pot profesa in aceast domeniu, iar daca nu ce pot profesa (ce pot sa fac in acest domeniu) si daca mai pot profesez in acest domeniu vreodata. Mentionez ca, accidentul a avut loc in anul 2004 si facultatea am inceput-o in 2005, ulterior produceri accidentului, dar anterior pronuntari hotariri definitive.
In cazierul jdiciar apare acest lucru. Cind nu va mai aparea si ce pot fce in sensul acesta sa ramina curat?
Desi in lega 51:Art. 11scrie;
Poate fi membru al barourilor din Romania cel care indeplineste urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, domiciliat in Romania, are exercitiul drepturilor civile si politice si nu exercita o profesie autorizata sau salarizata intr-o alta tara;
b) este licentiat al unei facultati de drept sau doctor in drept;
c) nu se gaseste in vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevazute de prezenta lege.
iar mai departe.
Art. 13
Este nedemn de a fi avocat:
a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
- spune pt savirsirea unei infractiuni intentionate, ori eu am fost condamnat pt savirsirea unei infractiuni din culpa Art.178 alin.2 C.P.

Tot in acest cadru, doresc sa va mai intreb ceva daca nu cer prea mult de la Dumneavoastra,(intreb aceste lucruri deoarece poate au mai fost situatii de acest gen si profesati in domeniu, cit despre mine sunt un nimic, desi legea spune clar) pt. a profesa in domeniul de, consilier juridic (jurist), in legea 514 nu mai specifica daca infractiunea a fost sau nu cu intentie
Art. 9
Este nedemn de a fi consilier juridic:
a) cel care a fost condamnat definitiv pentru savarsirea unei infractiuni de natura a aduce atingere profesiei de consilier juridic; - ma refer pt a face parte din CCJ, dac nu atunci pot fi angajat la persoane juridice in acest domeniu?


Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
avokitten a scris:

in instanta trebuie sa faceti o cerere de reabilitare.
cererea se depune la instanta de domiciliu sau la ceacare a pronuntata hotararea de condamnare.
daca nu va descurcati atunci apelati la un avocat.


DOMNULE PRESEDINTE,


Subsemnatul(a) ………….., domiciliat(a) in ………………….., va rog sa dispuneti


REABILITAREA MEA


de condamnarea (sau condamnarile) pe care le-am suferit.


Motivele cererii:


In fapt, prin sentinta penala nr. ……… din ……….., a judecatoriei ……….., in baza art. ……, am fost condamnat(a) la ………. inchisoare, fapta comisa la data de …………


Pedeapsa am executat-o in perioada …………….


De la data executarii si pana in prezent nu am suferit o noua condamnare in intervalul de timp prevazut de art. 135 C. pen., iar in aceasta perioada am avut asigurata existenta prin munca cinstita, am avut o buna conduita si am achitat in intregime despagubirile civile si cheltuielile judiciare la plata carora am fost obligat(a).


In toata aceasta perioada am fost incadrat(a) in munca la ……… si am locuit efectiv in ……………


In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art. 137 C. pen. si art. 494 - art. 498 C. proc. pen.


Dovada cererii o fac cu urmatoarele acte pe care le anexez: copia legalizata a hotararii de condamnare, biletul de liberare din penitenciar, adeverinta nr. ……. din ………., eliberata de unitatea la care am lucrat de la executarea pedepsei pana in prezent, chitanta de achitare a despagubirilor civile si a cheltuielilor judiciare, precum si o caracterizare din partea unitatii la care lucrez, din care rezulta ca am avut o buna comportare.


Privind dovada bunei mele conduite in societate si in familie, propun sa fie audiat martorul ……………


In vederea judecarii cererii, va rog sa dispuneti atasarea dosarul nr. ………, in care s-a pronuntat hotararea prin care am fost condamnat.


Data depunerii


…………..


Semnatura,


……….


DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ……………

av. vasilescu




Dupa ce durata de la condamnare se poate depune o cerere de reabilitare catre o instanta?
Va multumesc