avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Activitate mahi

Activitate mahi

Răspuns la discuția Bariera auto si dreptul la acces
Este OK. Va multumesc tuturor pentru opiniile oferite. Era oricum in plan sa ajung la peimarie sa discut cu ei, acum remarc ca nu am de ales. Mai e si varianta sa ma mut.
Va multumesc inca odata.
Răspuns la discuția Bariera auto si dreptul la acces
dar nu e vorba sa-i iau locul. nu vreau locul nimanui, vreau soar sa-mi las si eu masina. eu nu am probleme cu faptul ca e noroi. ma bucur ca pot sa-mi las masina undeva.oricum locul este unul public. nu l-au cumparat.[si-atunci vi s-ar parea mai normal ca sa-i luati dvs locul amenajat cu piatra (pe banii si munca lui) si el sa parcheze pe pamint, mai ales cind ploua torential si este noroi pe linga masina ?]
Răspuns la discuția Bariera auto si dreptul la acces
Problema este ca nu are nimeni parcarea platita in zona. Pana acum s-a mers la mjica intelegere. Daca te bloca cineva iti lasa un biletel cu numarul de telefon, l-ai sunat si gata, problema s-a rezolvat. Iar spatiul nu are configuratie de parcare, practic este o mica strada care la primarie apare sub titlul de ,,intrare'' (in nomenclatorul primariei) doar ca da in spatele blocului si e o ,,strada'' inchisa.
Si ca sa-i raspund si lui marius cioca,,probabil ca nu il(o) intereseaza loc din parcare ci sa aiba acces la "un loc de pe trotuar". primaria nu- i va inchiria oricum parcare pt masina de servici, deci varianta asta pica.''
Nu e chiar un loc pe trotuar, dupa cum am spus nu are nimeni spatii de parcare, iar o parte din curte nu e nici macar betonata. locul meu este undeva langa un gard, dar este pe pamant pe jos nu beton.(este totusi adevarat ca unii vecini si-au adus piatra si au piatra sub masini sau au betonat declarand astfel ca acel loc este al lor, ceea ce iar nu este normal.).
Buna.
Este prima oara cand va scriu asa ca am sa va rog sa-mi iertati stangacia in exprimare.
Problema mea este urmatoarea: eu locuiesc ca si chirias (impreuna cu prietena mea- amandoi fiind trecuti in contractul de inchiriere si in cartea de imobil) intr-un bloc care imparte: un drum de acces si o curte comuna (de aici fiind trecerea spre o alta curte) impreuna cu alte 3 blocuri si 2 case. Pe acest drum de acces una dintre asociatiile de locatari doreste sa amplaseze o bariera auto pe motiv ca toata lumea parcheaza in curtea blocului (ar fi vb despre curte, cea prin care se face trecerea in cealalta).
Cand s-a discutat aceasta problema intr-o sedinta ni s-a comunicat aceasta intentia (de a construi bariera) si pretul care revine fiecarui posesor auto. Dar in momentul in care am pus mai multe intrebari mi s-a comunicat ca eu nu voi avea acces in curtea blocului deoarece conduc o masina de serviciu. :stunned:.(si primaria nu ar permite accesul).
Care ar fi variantele mele de a impiedica aparitia acelei bariere?
Se poate ca, pe un spatiu public, curte (nu parcare amenajata), drum de acces sa apara aceasta bariera?
Este posibil ca sa am intr-adevar accesul blocat de la primarie? Chiar vine primaria si verifica cine parchea in spatele blocului?
Va multumesc mult.