avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate Mutulika

Activitate Mutulika

Răspuns la discuția numere rosii expirate
ms mult
Răspuns la discuția numere rosii expirate
LEXMAN a scris:

Agentul a procedat in mod gresit.
In cazul infractiunii de "conducere neinmatriculat" (cu nr. expirate) prev de art. 85 alin. 1 din OUG 195/2002 se retine permisul, DAR dovada se da cu drept de circulatie (30 de zile).
Ce trebuie sa faceti :
1. solicitati Parchetului o "adeverinta" din care sa rezulte incadrarea faptei.
2. Mergeti cu adeverinta la Seful Serviciului Politiei Rutiere (din cadrul IPJ) si solicitati eliberarea unei DOVEZI CU DREPT DE CIRCULATIE. (agentul constatator nu mai poate indrepta eroarea)
3. Urmeaza ca apoi sa prelungiti dovada pana la solutionarea dosarului penal.
Solutia va fi SUP cu amenda administrativa mai mica de 1000 RON.



Solutia va fi SUP cu amenda administrativa mai mica de 1000 RON. Cam asta ar fii solutionarea?????rasp pls ca is in aceiasi situatie
Răspuns la discuția numere rosii expirate
Te duci la parchet afli care procuror te ancheteaza si depui o cerere la procuror sati elibereze dovada(dovada aia care zici tu ca ii fara drept ii defapt cu drept dar tre aprobata pe verso iti trece perioada deci so ai la tine) tio aproba procurorul/ea(pe o perioada pe care vrea el) si te duci cu ea la politia rutiera tio stampileaza si ai voie sa conduci.Si eu am patit la fel:(( numa problema ii ca fapta sa intamplat in Timisioara iar eu sunt din Oradea si stau si eu de 8 luni dejea si nici macar o scrisoare si tot ce mia facut mia prelungit dovada din 15 ianuarie pana-n 13 febroarie la solicitarea mea desigur. Mult noroc si bafta