avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Activitate sonyaillyes

Activitate sonyaillyes

Răspuns la discuția Poprire integrala salariu
Buna ziua,

Corect, este vorba de o poprire pe cont. Cu executorul am discutat dar acesta sustine ca odata virata toata suma catre ei, nu imi poate restitui cele 2/3. Conform spuselor acestuia, acest lucru ar fi trbuit facut de catre banca la care am contul, in ziua virarii salariului. Acelesi lucru il sustine si conducerea bancii in cauza, spunand insa, totodata ca odata ce toata suma a fost virata nu se mai poate face nimic.
In concluzie, functionara in cauza ar fi avut temei legal, doar ca la momentul respectiv nu stia ce are de facut.
Problema cea mare este ca neglijenta acesteia pe mine m-a costatmijloacele cu care mi-as fi asigurat traiul timp de o luna iar dansa nu va fi sanctionata cu nimic si va aduce si alte persoane in aceeasi situatie cel putin neplacuta!
Cat despre recupererea celor 2/3, nici una dintre banci nu isi asuma raspunderea si nu considera ca ar trebui sa imi fie returnati.
Răspuns la discuția Poprire integrala salariu
In primul rand va multumesc pentru sfat. Cam ce suma as putea pretinde (in afara salariului)? Exista vreo limita?
Răspuns la discuția Poprire integrala salariu
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. Imi puteti da eventual un scurt exemplu cu ce ar trebui sa contina aceasta notificare?
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare: datorita unei datorii la u card de credit, mi-a fost pusa poprire pe cont. In data de 14.06.2010 mi s-a virat salariul (cont salarii banca X). Incercand sa retrag in aceeasi zi banii de la bancomat am constatat ca suma exista in soldul dar nu o pot retrage. Am mers direct la sucursala X Timisoara unde am fost indrumata catre un consultant. Doamna de acolo mi-a spus ca am poprire de la alta banca (Y) si ca ea nu poate face nimic. Stiind ca din salariu se poate retine maxim 1/3 din salariu am insistat atentionand-o pe dansa ca este vorba despre drepturile salariale si unicul meu venit. Acesta a insistat ca nu poate face nimic. Consultant astazi, 15.06. alti consultanti ai X am aflat ca ieri (ziua virarii salariului), domnisoara consultant, stiind ca este vorba de salar ar fi trebuit sa ceara deblocarea contului si sa-mi puna la dispozitie 2/3 din salariu si sa se retina doar 1/3. Astazi insa, nu se mai putea face acest lucru, deoarece trebuia in ziua virarii salariului. Mentionez ca la angajator nu a venit poprire, deci mi-a fost virat intreg salariul, deci tertul poprit a fost banca X.
Intrebarea este cine raspunde pentru faptul ca o luna de zile nu voi dispune de fondurile necesare pentru a-mi asigura nici macar hrana, datorita neglijentei unei angajate X? Cum pot recupera acesti bani?
buna ziua,

sunt unicul administrator al unui srl carui actionari sunt 2 cetateni straini (nefiind si administratori). Eu doresc sa renunt la aceasta functie din motive personal si as dori sa stiu ce ar trebui sa fac si cum ar trebui sa procedez. Trebuie sa mentionez ca cei doi asociati nu sunt de gasit in cazul in care ei trebuie sa imi semneze demisia.

Va multumesc!