avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate varg

Activitate varg

Răspuns la discuția Demisie
Astazi mi-au spus telefonic ca cererea semnata in 27 este luata valabila ,chiar daca eram in CO . In 27 ( inziua in care am semnat ) am cerut ragaz pana vineri 29.05 sa ma gandesc si la alte variante de a pleca din firma; mi s-a spus ca de la 1 iunie postul meu nu mai figureaza in organigrama; NU m-au notificat in scris de acest fapt .cand am semnat ,managerul direct a adus cererea tip cu art 55/b care era de completat doar cu numele ,functia si alte date personale si un act aditional care prevedea 2 salarii compensatorii si ca trebuie sa ma hotarasc si sa dau inapoi cu semnaturile in original;am semnat si am cerut ca acestea sa nu fie trimise inca spre resurse umane si mi s-a spus sa sun la managerul regional,caruia i-am explicat situatia si a spus ok,sa ma gandesc pana azi.inca ceva, a scos un singur exemplar din fiecare,adica pe care sa mi le ia semnate si am cerut sa facem doua.
Azi toata ziua m-au jucat pe degete,intre timp eu trimisesem ieri un mail catre regional cum ca am luat in vedere varianta lor,dar ca vreau sa ma mai gandesc (pe varianta cu care am discutat verbal cu managerul zonal si apoi imediat telefonic cu managerul regional) si le propun sa ma dea cu preaviz 20 zile si in somaj plus un salariu compensatoriu . Mi s-a spus cu usurinta ca ei anuntasera deja ca s-au semnat hartiile - desi eu am discutat imediat ce am semnat si ca ele trebuie trimise catre resurse umane. Credeti ca au inaintat deja astazi decizia? Eu am dat in scris pe mail ca incepand cu data de azi sunt in CM.
Discuție Demisie
Buna,



O cerere de incetare a activitatii cu art.55 lit b si un act aditional conform caruia compania imi ofera salarii compensatorii - odata semnate se considera valabile in conditiile in care data trecuta pe ele este data in care eu figuram in pontaje in concediu de odihna ? As putea sa anulez demisia in conditia in care data este cea in care eu eram in concediu?
Dupa concediul de odihna pot intra in medical? Multumesc!