avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate ionita_elena_catalina

Activitate ionita_elena_catalina

Multumesc.
Din pacate nu cred ca poate trece masina pe rolul cumparatorului pentru ca el este din Targu Frumos iar eu sunt din Iasi. Daca cei de la primarie refuza cu toate ca in hotarare se recunoaste transferul dreptului de proprietate si intocmirea actului de vanzare cumparare cum pot rezolva problema? Ma duc la executor?
Acum 2 ani am vandut o masina si cel care a cumparat-o nu si-a mai indeplinit obligatiile. Am acum in mana o Hot. Jud. definitiva investita cu titlu executoriu care spune ca este obligat sa-mi restituie 200 RON impozit si sa incheie actele pentru radierea masinii. Nu ma intereseaza neaparat banii. Vreau sa stiu daca un executor poate sa il oblige cumva sa radieze masina. De la politie mi-au spus ca hotararea pentru ei nu are nicio valoare si ca oricum nu voi putea rezolva nimic.
Răspuns la discuția Licitatie apartament
Nu s-a inteles corect. Parintii au girat cu apartamentul lor creditul firmei fiului. Acest apartament doresc sa il cumpar eu.
Buna ziua,

Sunt interesata de achizitionarea unui apartament de la BRD. Acest apartament impreuna cu alte 2 reprezinta garantia adusa de o firma care a dat faliment, pentru un imprumut de cateva sute de mii de euro. Unul dintre cele 3 apartamente s-a vandut deja. Proprietarii apartamentului pe care doresc sa il cumpar eu sunt parintii administratorului.
As dori sa stiu care sunt riscurile la care ma supun si ce pasi ar trebui sa urmez pentru a fi cat de cat sigura ca nu pierd banii(am citit despre un caz cand debitorul a carui apartament fusese vandut de catre banca, a castigat ulterior procesul cu banca si cumparatorul s-a aflat in situatia de a fi evacuat si de a da in judecata banca pentru a-si recupera banii dati).

Multumesc anticpat