avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate westdesign

Activitate westdesign

Răspuns la discuția Accident bizar - Culpa comuna ?
Doresc sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Totodata, va doresc sa nu fiti niciodata in situatia mea deoarece 100 % ati pati la fel, sunt sigur...
.....................................................................................................................................................................
Dl. Iobajr, pagubele mele au fost insemnate, fata de cealalta masina, deoarece m-a lovit exact in mijloc lateral, in bara de sustinere, distrugand astfel usa si aripa spate. Si alte elemente au fost avariate cum stalp, prag. Viteza a avut cred ca a avut timp sa prinda viteza ca doar a accelerat cat incape fara sa se uite in spate, dealtfel Alfa Romeo are acest neajuns ca nu vezi apropae deloc in spate.
Ma rog asta e..
.....................................................................................................................................................................
In fine, culpa a fost comuna. Eu am tras niste concluzii am invatat si din acest caz cate ceva. Asiguratorii platesc 50 - 50, iar eu, cu examenul luat, azi dupa orele 18.00 pot sa-mi ridic permisul.

Numai bine,
V.
Răspuns la discuția recuperare permis suspendat
Tot legat de recuperare permis. Fiti amabil, poate parea putin mai ciudat....

Azi a expirat suspendarea permisului. Examen luat, totul in regula. Sa zicem ca politia va restitui spre dupamasa, dupa orele 16.00 permisul. Pana la accea ora, as avea voie sa conduc ? De exemplu sa ma duc cu masina sa-mi ridic permisul ?

Multumesc anticipat,
Vasile
Buna ziua,

incerc sa va descriu cat mai exact accidentul pe care l-am avut in urma cu 4 ore.
Ajuns intr-o intersectie dirijata dintre un drum cu sens unic(DRUM CU PRI) si unul cu circulatie in ambele sensuri (INDICATOARE DE STOP), eu circuland pe drumul fara prioritate am oprit la stop. Au trecut cateva mesini pe drumul cu sens unic din dreapta spre stanga. Ultimul a fost un Alfa Romeo. Dupa ce a trecut Alfa Romeo, masinile care veneau din dreapta au oprit deoarece aveau o trecere de pietoni si un pieton se angajase in traversare. Eu am inceput sa trec prin intersectie, intersectand practic drumul cu sens unic. Cam pe la mijlocul intersectiei am fost izbit din stanga de acea masina Alfa Romeo care inceput sa faca manevra de mers inapoi.
La politie s-a constatat Culpa Comuna. Conducatorul auto Alfa Rome, neasigurare la mersul inapoi(doar amenda), iar eu neacordare de prioritate (Suspendare permis 2 luni de zile, amenda, puncte).

Momentan sunt confuz si nu sunt de acord cu cele constatate. Eu m-am asigurat atat in stanga cat si in dreapta. La momentul cand m-am uitat in stanga, am vazut Alfa Romeo trecut de intersectie si oprit, deoarece era coloana de masini. Dupa ce m-am asigurat si dreapta si am inceput sa trec intersectia, moment in care el a intrat in masarier si m-a lovit.
Pagubele mele sunt destul de mari, plus permisul suspendat.
Va cer sfatul pentru a merge mai departe.
1. Sa contest decizia politiei ?
2. In caz de culpa comuna RCA-ul acopera daunele ?

Va multumesc anticipat,
Vasile M.