avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate antonios

Activitate antonios

Buna ziua! As dori sa stiu si eu sa stiu daca mama mea beneficiaza de legea 578/2004, avand pensia de urmas dupa sot, el nefiind iesit la pensie inaintea decesului.
Mentionez, ca celelate conditii le indeplineste, adica are pensia sub 364 lei,nu realizeaza alte venituri, a fost casatorita peste 10 ani, nu s-a recasatorit ulterior.
Va multumesc si astept un raspuns!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns: lucrez in domeniul asigurarilor pe baza de contract de intermediere, fara carte de munca, adica primesc un comision la incasarile realizate, iar astazi am fost sa depun declaratiile la pensii, somaj si la sanatate insa la cea din urma nu a vrut sa mi-o primeasca doar cu venitul realizat in luna iulie si vor sa-mi ia in calcul venitul realizat in urma cu 5 ani??!! Mentionez ca mie nu mi s-a oprit in acest timp decat impozitul de 16%. Multumesc mult si astept un raspuns.
Multumesc pentru raspuns!
Ca sa fiu lamurit in totalitate, as vrea sa stiu daca neaccepatarea de catre mine a postului oferit de firma ar putea sa-mi fie un motiv de respingere de catre cei de la AJOFM.
Multumesc!