avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate bibipui

Activitate bibipui

Răspuns la discuția relicentiere spiru haret
Ridic urmatoarea problema:

Am absolvit cu licenta in 2008 la ID Univ Spiru Haret (am diploma) , insa eu m-am inmatriculat la Univ Spru Haret in anul II de studiu (m-am transferat de la o universitate de stat acrediatata unde am facut anul I).
La art 3 din Ordonanta nr.10/2009 se spune: "Studentii ciclului universitar de licenta inmatriculati in anul I in perioada 2005-2008 la specializari/programe de studii organizate la forma de invatamant la distanta au dreptul de a-si continua studiile la specializari/programe de studii autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate potrivit unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. "

Intrebare:
Daca ordonanta se refera strict la cei inmatriculati in anul I (eu m-am inmatriculat in anul II) mai trebuie sa dau relicentierea?
Si acum ce trebuie sa fac? E totusi ciudata legea asta...eu am avut concediu medical din data de 13.03 pina pe 25 .03 (25.03 este si data publicarii in monitor a OUG 28/2009) , deci e vorba de acea zi! Cum sa nu pot beneficia daca in acea zi era suspendata plata!? eu din data de 26.o3 eram iar in plata, iar somera am fost si inainte de 25.03 si dupa 25.03!
Ca ironie...vad acum ca si in concediul medical (pe actul in sine) exista o greseala ....(data acordarii 13.03- pina la 25.03---14 zile....dar daca calculez vad ca sunt 13 zile....) In fine....ce ma sfatuiti sa fac? Cel putin sa obtin cele 3 luni de prelungire! Care e procedura? Fac o cerere la AJOFM sa-mi spuna data incetarii somajului (desi mi-au scris-o pe carnet , cu tot cu medicalul luat se prelungeste de la 22.06.2009 la 05.07.2009), iar apoi ma adresez instantei sa contest acel act? Sau?
MULTUMESC PENTRU SFATURI ANTICIPAT!
Intrebari:
1. La stabilirea perioadei de acordare a indemnizatiei de somaj se poate lua in considerare ca stagiu de cotizare si perioda de somaj pe care am avut-o imediat dupa terminarea liceului? Mentionez ca pe cartea de munca am 9 ani si 10 luni si ma interesa daca aduc adeverinta ca am fost in somaj - 9 luni (in alt judet) inainte de acesti 9 ani si 10 luni ma poate baga la prelungirea indemnizatiei (de la 9 luni cit am in prezent la 12 luni + cele 3 luni din OUG 28/2009).
Se poate recalcula si indemnizatia?
2.Dar conventiile civile realizate inainte de aparitia codului muncii , pot fi considerate stagiu de cotizare la stabilirea indemnizatiei de somaj? Am o conventie civila in anul 1998 , inainte de a avea cartea de munca , poate fi luata in calcul?
3.In cazul in care copilul este bolnav ,se suspenda indemnizatia de somaj si se poate lua indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav pina la 7 ani?

grace_r a scris:

Am trait s-o vedem si pe-asta! :yeah:
Face un gest reparatoriu! :duh:
Ce buni la suflet sunt! #-o
Cine ma poate ajuta ??? Am intrat in somaj in septembrie 2008 , dupa 9 ani si 10 luni de munca. In luna martie am avut un concediu medical de 14 zile pe care l-am depus la AJOFM . In aceeasi luna a intrat in viguare si ordonanta prin care se prelungea somajul cu 3 luni , insa un functionar de la AJOFM Valcea imi spune ca la mine nu se aplica deoarece eram in medical in momentul intrarii in vigoare a ordonantei!!!????? Nu este normala o asemenea discriminare!!! Ce ma sfatuiti sa fac? E LEGAL?